Jak przechowywać i przenosić puzzle?

mata puzzle

Istnieją takie układanki, których nie da się skończyć w jeden dzień. Ale jak przechować puzzle, żeby rozpoczęta układanka się nie rozsypała – tak, abyśmy przy następnej okazji mogli zacząć od tego samego miejsca? Producenci puzzli zadbali i o to, projektując specjalne maty i walizki.

Puzzle zwinięte w rulon

Mata do puzzli kształtem przypomina nieco większy pergamin – można ją zwijać i rozwijać. Materiał, z którego jest wykonana znacznie różni się jednak od papieru. Specjalna powłoka chroni elementy przed odpadaniem. Matę można więc bezpiecznie zwinąć w rulon, bez obaw, że znajdujące się w środku puzzle ulegną niekontrolowanemu przemieszczeniu. Tak utworzony rulon spina się dołączonymi do zestawu opaskami i wsadza do grubej tuby. Następnie można odstawić ją w niewidoczne miejsce lub schować do szafy. Gdy znów będziemy mieli ochotę na trochę rozrywki, niedokończona układanka będzie na nas czekać.

Walizka na towarzyskie wizyty

Podobnym, acz bardziej rozbudowanym rozwiązaniem jest walizka do przechowywania puzzli. Jej wnętrze również wyścielono specjalnym materiałem, który zapobiega odpadaniu elementów podczas transportu. Walizka tym różni się od maty, że oprócz powierzchni do układania, ma ona także dwa panele, na których przechowywać można pozostałe elementy puzzli. Dzięki temu możliwe jest ich segregowanie, np. według kolorów, co z pewnością ułatwia zabawę. Po jej zakończeniu, panele spokojnie można zamknąć, bez obaw, że elementy pomieszają się ze sobą. Walizka, w przeciwieństwie do maty, jest również bardziej wygodna do noszenia w ręce. Bez problemu można ją więc wziąć na wakacyjny wyjazd czy wizytę u przyjaciół.

Zarówno maty, jak i walizki dopasowane są do wielkości zestawów. Na powierzchni każdej z nich zmieści się kilka przedziałów wielkościowych, zazwyczaj do 1000 lub 1500 elementów. Zabawa z ich pomocą staje się więc łatwiejsza, przyjemniejsza, a także bardziej praktyczna.

1 Comment

Add Yours

Comments are closed.