Urok czarno-białych puzzli

Londyn

Po ułożeniu puzzli multikolorowych dobrze odpocząć od natłoku barw. Także nasi nieszczęśni daltoniści mogą znaleźć w proponowanych dziś zestawach swoje ulubione układanki. O czym mowa? O puzzlach bez kolorów, czyli czarno-białych.

Od razu można stwierdzić, przeglądając oferty producentów, że czarno-białe puzzle należą do mniejszości. Da się je także podzielić na dwie kategorie: fotografia i grafika.

Fotografia artystyczna

Puzzle, których obrazki przedstawiają czarno-białe fotografie wyglądają zawsze bardzo estetycznie. Ten sam kadr w kolorze nie wyglądałby tak artystycznie, gdyby nie monochromatyczne barwy. Fotografie artystyczne najczęściej przedstawiają urbanistyczny krajobraz. To zwykle ujęcia urokliwych zakątków w słynnych miastach całego świata. Znajdziemy czarno-białe zdjęcia Londynu, Paryża czy Florencji.

moulin rougeWyjątkowo ładnie prezentują się fotografie w skali szarości, w których jeden element został uwieczniony w kolorze, np. czerwony autobus na tle biało-czarnego Londynu. Wygląda to bardzo estetycznie, przyciąga wzrok, a do tego znacznie ułatwia układanie. Grę warto rozpocząć właśnie od tych elementów, by do nich dobudowywać kolejne fragmenty. Takie puzzle zwykle nie sprawiają więcej trudności niż pokolorowane puzzle, jednak dużo zależy też od obrazka. Pomagają w układaniu różnice tonalne oraz różna ostrość zdjęcia w pewnych miejscach – warto się temu przyjrzeć podczas układania. Takie części jak niebo są zawsze trudne do ułożenia, a w skali szarości będą to po prostu zupełnie białe elementy. Puzzle z czarno-białą fotografią artystyczną posiadają od 500 do 1500 (i więcej) elementów. Znajdują się w kolekcjach różnych producentów, lecz głównie dwóch wydawców: Educa i Clementoni.

Grafika współczesna

Drugą grupą układanek są te, przedstawiające grafikę współczesną. Najwięcej kolekcji znajdziemy wśród tzw. „mrówek” Fabio Vettoriego (La Formiche). W pewnym sensie są to podobne puzzle do tych z fotografią. Też są czarno-białe, ale przede wszystkim również widnieją na nich słynne miejsca. Tyle że uwiecznione ludzką ręką, a nie światłoczułą kliszą. Z tym że Vettori, jak to na Włocha przystało, umieszcza swoje zabawne mrówki tylko we włoskich miastach: m.in. w Padwie, Florencji, Pizzie i Rzymie. Mrówki-turystki są bardzo pracowite i umuzykalnione i lecz zajmują się także wieloma innymi zajęciami niż zwiedzanie. Prace tego autora na puzzlach oferuje firma Akena. Puzle z mrówkami mają zawsze nietypową liczbę elementów, czyli 1080 i rozmiar obrazka 50×70 cm.
Puzzle mrówki mogą sprawić znacznie więcej kłopotu, niż czarno-biała fotografia i inne kolorowe układanki. Zresztą sami zobaczcie, ile tu trudnych fragmentów:Florencja

 

Mrówki są dostępne także w kolorze.