Jak skutecznie układać puzzle?

puzzle układanie

Jak stać się puzzlowym mistrzem, nie tracąc przy tym głowy? Uporanie się z wieloelementową układanką z pewnością nie jest łatwym zadaniem. Istnieje jednak kilka sposobów, dzięki którym zadanie to staje się nie tylko łatwiejsze, ale i przyjemniejsze.

Na dobry początek

Od czego zacząć? Układanka o kilku tysiącach elementów może nas przytłoczyć i wprawić w oszołomienie. Być może nasz mózg poradziłby sobie, gdyby puzzle miały 500 elementów – ale 3 tysiące?! Zamiast się jednak obawiać, lepiej zacząć od małego kroku. Może to być na przykład wybranie jednego puzzla – takiego, który najbardziej nam się podoba. Będzie on stanowił centrum naszej układanki, a cała akcja skupi się wokół niego.

Odpowiedzialne planowanie

Zanim przystąpimy do układania, zaplanujmy, co chcemy zrobić z gotową układanką. Jeśli po skończeniu puzzle trafić mają z powrotem do kartonu, wszystko jedno, gdzie będziemy je układać (choć nie do końca, ale o tym potem). Jeżeli wolelibyśmy jednak zawiesić je na ścianie, przygotujmy materiał do podklejania. Ułożone puzzle trudno jest w całości przenieść na podklejoną powierzchnię, najlepiej więc od początku układać je na czymś, co później będzie się dało przykleić do ramy. Materiał ten nie może być jednak za mały, bo ma się na nim zmieścić całość układanki.

Przestrzeń dla puzzli

Dużych zestawów nie da się raczej ułożyć w ciągu jednego dnia. Zanim przystąpimy więc do działania, wybierzmy, gdzie chcemy układać puzzle. Powinno to być ustronne miejsce, w którym nieskończone puzzle będziemy mogli zostawić do następnego dnia. Dobrym rozwiązaniem będzie też mata lub walizka do puzzli. Dzięki tym akcesoriom fragmenty się nie pogubią, a całość można bezpiecznie zamknąć i schować.

Takie akcesoria jak kleje do puzzli, sortery i walizki znajdziesz tu.

Zabawa dobrze zorganizowana

Sposobów na układanie jest wiele, a każdy puzzlomaniak z pewnością ma swój ulubiony. Najpopularniejszą jednak metodą jest chyba segregowanie puzzli. Segregować można ze względu na kolor lub kształt, a nawet biorąc pod uwagę obydwa czynniki. I co najważniejsze – nie można poddać się frustracji. Układanie puzzli ma być przede wszystkim zabawą, jeśli więc czujemy się zmęczeni, zróbmy sobie przerwę. Chwila oddechu oczyści nasz umysł i doda mu nowej energii.