Esencja natury- realizm minimalistyczny Charles Harpera

Amerykanin Charley Harper ( 04.08.1922- 10.06.2007 )  to wyjątkowy artysta, którego twórczość  jest nierozerwalnie  związana z dziką przyrodą.
Ten chłopak z prowincji, wychowany u podnóża Appalachów, nigdy nie odnalazł się w wielkim mieście, brakowało mu tam tego, co kochał najbardziej  – nieposkromionej potężnej i zróżnicowanej przyrody. Swoja pasję do odkrywania przyrody odwzorował w trakcie blisko 60- ciu  lat  kariery.
           Często tworzył prace dedykowane organizacjom zajmującym się szeroko pojętą ochroną przyrody  jak Amerykańska  Służba Parków Narodowych , ZOO w Cincinnati, Centrum Ornitologii przy Laboratorium Cornella  czy Muzeum Gór Hawk w Pensylwanii. Artysta był także  ilustratorem  magazynu Ford Times, periodyku ukazującego się na przełomie lat 50-tych I 60-tych, a sponsorowanego przez firmę Ford.
Harper zasłynął , jako twórca okładek do czasopisma, które miało szerzyć wśród Amerykanów modę na spędzanie czasu na łonie natury. Artysta wyróżnia się niepowtarzalnym stylem , który nazywany  jest „realizmem minimalistycznym”.

Wyróżnia  się on sprowadzaniem zróżnicowanego i różnorodnego świata przyrody do prostych, geometrycznych ale wyrazistych form.  ” Kiedy spotykam się z dziką naturą , to nie widzę pojedynczych piór na skrzydle, ale po prostu skrzydła. Widzę interesujące kształty,
kombinacje kolorów, wzory, tekstury, fascynujące zachowanie i niewyczerpane możliwości tworzenia interesujących  obrazów.”- te słowa Charlesa  Harpera najlepiej pokazują jego fascynacje i i wyjątkową  wrażliwość.
Wyjątkowy styl grafika miał bez wątpienia wpływ na całą generację amerykańskich artystów, dla których natura stała się źródłem  natchnienia.
            W 1944 roku znane kanadyjskie wydawnictwo Pomegranate wydało pierwszy album z jego ilustracjami a kilka lat później wyprodukowało  puzzle z najsłynniejszymi grafikami artysty.
            Puzzle z plakatami „Birducopia „, ” Leśne cuda „, „Myślimy o świecie ptaków „, „Kanion ”  czy ” Park Narodowy gór Santa Rosa i San Jacinta” to ulubione układanki  miłośników  talentu Charleya Harpera.