Wystawa z puzzlami tylko do 14 lutego!

silesia

Nie masz pomysłu na ferie? Wybierz się do Silesia City Center w Katowicach na wystawę puzzli i łamigłówek. To niezwykła okazja, by zobaczyć i spróbować rozwiązać matematyczne zagwozdki, które fascynują nie tylko świat nauki.

Skomplikowane puzzle sporządzone przez najlepszych matematyków, tajemnicze szyfry i kody, nietypowe układanki i ciekawostki ze świata nauki – to wszystko można zobaczyć, a nawet spróbować samodzielnie rozwiązać na wystawie w Katowicach.

Stephen Hawking i Leonardo da Vinci

Wystawa ma charakter interaktywny, więc można nie tylko zobaczyć nietypowe łamigłówki, ale także spróbować je rozwiązać. Wśród eksponatów prezentowane są na przykład puzzle Penrose, które opracował współpracownik Stephena Hawkinga sir Rogera Penrose. Dla miłośników układania puzzli znajdą się jeszcze specjalne układanki 2D i puzzle 3D, stworzone przez wybitnych matematyków. To prawdziwy test dla tych, którzy uważają, że potrafią ułożyć wszystkie puzzle. Oprócz tego będzie można zagrać w 60-letnią grę logiczną „Pantomino”. Poza puzzlami i łamigłówkami wystawa prezentuje również tajne kody, które czekają na złamanie. Będzie można zabawić się w szyfranta i nauczyć się posługiwania się kodami zawartymi w elektronicznym krypteksie T9, a nawet spróbować szyfrować lustrzanym pismem, którym pisał Leonardo da Vinci.

Matematyka królową nauk

Wystawa jest stworzona przez niemieckich matematyków, którzy na co dzień pracują w jedynym na świecie aktywnym muzeum matematyki Mathematikum w Gießen. Dlatego tez oprócz puzzli i gier logicznych będzie można rozwiązać matematyczne zagadki oraz paradoksy, takie jak nurtujący wszystkich matematyków problem „wędrującego komiwojażera”. Dzięki tej wystawie można dowiedzieć się, ile liczb znajduje się po przecinku w rozwinięciu liczby Pi – najdłuższy na świecie zapis ma 108 tys. znaków. Przy okazji, w przerwie od zapamiętywania liczb, można rozwiązać zadania logiczne znajdujące się na olbrzymiej interaktywnej tablicy.

Edukacyjna wystawa „Puzzle i łamigłówki” potrwa do 14 lutego – więc trzeba się spieszyć. Tym bardziej, że wstęp jest wolny. Zapraszamy do Silesia City Center w Katowicach.