Aleksander Von Humboldt – zapomniany przyrodnik

Friedrich Wilhelm Heinrich Aleksander von Humboldt urodził się  14 września 1769, zmarł 6 maja 1859 w Berlinie.

Niemiecki przyrodnik , geograf i wspaniały podróżnik położył podwaliny pod nowoczesną geografię opisując piękno  świata od oceanów do gór, od pustyni do jezior, podczas swoich wypraw przewędrował około 24 000 tysięcy kilometrów w czasie pięciu  lat podróży po Ameryce Środkowej i Południowej oraz  kilku miesięcznym pobycie w Rosji.

Próbował zrozumieć ekosystemy roślinne,  zachowania zwierząt, podziwiał twory geologiczne, zajmował się etnografią i geografią , rysował setki rysunków aby ująć w całość prawa natury.

Do swojego pięciotomowego dzieła „Kosmos” pełnego szczegółowych rozważań o całości wszechświata dołączył  także mapy, ilustracje, opisy przygód i piękna otaczających go krajobrazów .Współcześni mu naukowcy i przyrodnicy doceniając geniusz Alexandra von Humboldta  dołożyli do jego projektu wiele swoich teorii oraz uwag o równowadze w przyrodzie.
W XXI wieku kiedy naukowcy zajmują się bardzo  ścisłymi naukami  trudno pojąć  jego wszechstronność i próby zrozumienia  całości otaczającej natury oraz  jego głód wiedzy  .

Wiedza zawarta w książce miała ogromny wpływ na  naukowców , filozofów, geografów, zaczęto zastanawiać się nad istniejącymi w przyrodzie prawami co dało podwaliny pod ochronę przyrody.
Humboldt był twórcą określenia ” pomnik przyrody „.

Biografia Alexandra von Humboldta  napisana przez Andreę Wulf ” Człowiek, który zrozumiał naturę „,  została przetłumaczona na 24 języki  i nagrodzona wieloma nagrodami literackimi , warto sięgnąć po tą książkę aby  przypomnieć sobie życie i osiągnięcia podróżnika
Za życia badacza prawie każde dziecko wiedziało kto to jest Alexander von Humboldt, obecnie niewiele osób zna tego wybitnego naukowca.

Humboldt doceniał młodych naukowców i podróżników wspierając finansowo ich badania i ekspedycje.
W hołdzie dla jego  wiedzy i umiejętności  nazwano jego nazwiskiem  utworzona w 1860 roku naukową fundację w Niemczech, która utrzymuje współprace pomiędzy młodymi naukowcami na całym świecie, granty fundacji otrzymują również młodzi naukowcy z Polski.

Od kilku lat producent puzzli niemiecka firma HEYE wydaje przepiękną kolekcję  fotografii artystycznej na puzzlach, serię  nazwano „Edycja Alexandra von Humboldta
Aktualnie w kolekcji są  24 fotografie z najpiękniejszych miejsc na świecie
w wersji 1000,2000 oraz 6000 elementów.

Oglądamy i układamy krajobrazy, zwierzęta, wulkany, drzewa, błota, jeziora, wodospady – widoki , którymi zachwycał się Humboldt aktualnie zapomniany podróżnik i przyrodnik.