Humor i zabawa

Rozpoczynamy serię artykułów o znanych ilustratorach, których rysunki możemy zobaczyć w katalogach kilku producentów puzzli.
Dowiemy się więcej kto stoi za zabawnymi rysunkami na puzzlach humorystycznych, które od kilkunastu lat stanowią dużą część kolekcji w firmie Athesia-HEYE, D-Toys a od kilku lat w firmie Piatnik.

Na rysunkach Francoisa Ruyera znanego francuskiego rysownika panuje chaos, zamieszanie i wszechobecna zabawa.
Artysta współpracuje od 1981 roku z prestiżowymi wydawnictwami Hemma czy Grimpress.
W jego dorobku znajdziemy ilustracje do 300 książek dla dzieci więc na puzzlowych ilustracjach jest mnóstwo fantastycznych postaci: czarownice, smoki, potwory, piraci i dziwne króliki.
Ilustracje są pełne detali, wykonanie jednego rysunku zajmuje Ruyerowi około 5-6 tygodni.
Bardzo podobne postaci różnią tylko miny, zachowania w danej sytuacji oraz ubrania.
Artysta najpierw rysuje pojedyncze postaci, potem je koloruje a na koniec umieszcza detale na gotowym tle np.na zamku, na statku, w winiarni, na plaży , na boisku lub w szpitalu.

Francois Ruyer ma wiele pasji lubi dobrze zjeść, sam wybiera grzyby do pysznych potraw, uwielbia malarstwo impresjonistów, gra w szachy.

Bardzo lubi spędzać czas z rodziną, jego najlepszymi przyjaciółmi są dwaj dwudziestoletni synowie i żona z którymi spędza każdą wolną chwilę.
Wiele osób widzi na jego rysunkach wpływ z innych artystów, niektóre detale przypominają szczegóły z rysunków Mordilla lub Loupa.

Jean-Jacgues Loup urodził się w 1936 roku we Francji, zmarł nagle w 2015 roku.
Od 1970 roku współpracował z firmą HEYE, która wyprodukowała 59 puzzli z fragmentami lub całymi rysunkami artysty.
Najsłynniejsze puzzle to „Apokalipsa”, „Gry wojenne Napoleona”, „Koncert „, „Wieża Eiffela”, „Szalony szpital”,”Arka Noego” , „Zamek z horroru”, ” Monaco Grand Prix”.

Loup był bardzo kulturalną i mądrą osobą, znanym architektem, pianistą jazzowym, karykaturzystą oraz ilustratorem wielu książek z komicznymi rysunkami.
Jego słynna karykatura polityczna z terrorystami i napisem ” Nie złapiecie mnie” obiegła cały świat.

Wiele osób kolekcjonuje puzzle z rysunkami Jean-Jacquesa Loupa płacąc „fortunę ” za ostatnie egzemplarze wzorów wycofanych z produkcji.