Puzzle nauczą kodowania!

Scottie Go!

Wszystkim nam puzzle kojarzą się z jednym – kolorową masą kartonowych elementów, które układamy w mniej lub bardziej skomplikowany obraz. A jednak puzzle służyć do czegoś więcej. Czegoś całkowicie odmiennego. Do nauki kodowania!

W każdym razie służyć mogą zupełnie niezwykłe puzzle interaktywne Scottie Go!, czyli gra planszowa, która poprzez świetną zabawę nauczy dzieci podstaw kodowania. I zrobi to w bardzo prosty i przyjemny sposób. Zasadniczym celem gry jest wykonywanie zestawu zadań, a każde z nich to „analogowy”, papierowy odpowiednik tworzonego za pomocą komputera kodu. Każdy z elementów jest bowiem przypisany do konkretnego polecenia – skrętu, kroku do przodu, powtórzenia itp. Układając je mamy za zadanie stworzenie logicznego ciągu zdarzeń, które „powinien” wykonać mały robot, aby osiągnąć swój cel.

Scottie Go! nie byłoby jednak tak efektowne, gdyby nie ich interaktywna formuła. Gra planszowa posiada bowiem odpowiednie aplikacje na najpopularniejsze systemy mobilne, dzięki czemu możliwe jest zaprezentowanie dziecku efektu jego zabawy. Po ułożeniu całego ciągu zadań, należy zrobić zdjęcie puzzli przez aplikację, a ta sprawdzi poprawność ustawionych komend, a następnie wyświetli animację, która pokaże efekt tego niezwykle prostego kodowania. Co więcej, wskazuje ona także miejsca ewentualnych błędów i potknięć w kolejności ustawionych zadań.

Gra planszowa składa się z 179 puzzli, dzięki czemu mamy zapewnione kilka godzin dobrej zabawy. Ważne jednak, aby nie pozostawiać dzieci samych ze Scottie Go! – mogą się bowiem szybko znudzić. Jest to bowiem gra logiczna, wymagająca skupienia i wysiłku intelektualnego, który może okazać się zbyt ciężka w pojedynkę. Rodzic lub opiekun na więc ważną rolę do spełnienia – inspirowania, pokazywania, co stworzyć można układając poprawnie puzzle, zachęcania do dalszej zabawy oraz pomocy w rozwiązywaniu zagadek logicznych. Przy tej okazji całkiem sporo można samemu się nauczyć.

Scottie Go! została stworzona przez naukowców z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego – jest to więc produkt na wysokim poziomie. Niestety nie jest zbyt tani – gra kosztuje bowiem około 170 złotych. Warto jednak ją wydawać – uczenie idei kodowania najmłodszych to przecież prosta droga do wychowania przyszłego mistrza programowania!