Poznawaj świat układając puzzle

puzzle-mapy

Pamapamiętacie lekcje geografii w podstawówce i wkuwanie granic państw, nazw rzek, gór i stolic? Dla tych, którzy za tym nie przepadali oraz szczególnie dla zagorzałych podróżników przedstawiamy świat w kawałkach do ułożenia, czyli mapy na puzzlach.

Najstarsze puzzle świata

Właściwie w ten sposób historia zatacza koło, bo jeśli przypomnimy sobie, jak powstawały puzzle, to wszystko zostaje po staremu. Przecież pierwsze puzzle to nic innego, jak pocięte mapy.
Układanie puzzli z mapami świetnie nadaje się do podszkolenia z geografii, gdyż ślęcząc nad układanką patrzymy nieraz dosyć długo w jeden element układanki, bezwiednie zapamiętując obraz. Najczęściej spotykanymi zestawami puzzli, są te z mapą kontynentów. Zwykle są one wzbogacone o np.: zwierzęta zamieszkujące określone tereny, podział polityczny albo flagi państw. W przypadku tych ostatnich możemy znaleźć puzzle firmy Educa całkowicie zapełnione kolorowymi flagami różnych krajów. Puzzle-mapy nadają się do powieszenia na ścianę (w pudełku Educi znajduje się klej do puzzli).

Urok starych map

Jest jeszcze pewna kolekcja, która wyjątkowo pięknie się komponuje. To „urok starych map”. Wśród tych puzzli możemy spotkać stare mapy żeglarskie, by poczuć się jak prawdziwy wilk morski, albo antyczne mapy sferyczne – prawdziwa gratka dla archeologów, a także mapy historyczne i wiele innych tego typu. Warto zauważyć, ze tego typu puzzle zostały specjalnie drukowane tak, aby imitować przetarte i ruszone zębem czasu pergaminy. Producentem map-puzzli są firmy Educa, Heye, Ravensburger i inne. Niektóre zestawy puzzli Heye zawierają dodatkowo plakat!

Warto poznać świat podczas zabawy. Takie puzzle idealnie nadają się więc na prezent dla młodzieży. Producent puzzli firma ArtGlob wypuściła puzzle z mapą Polski, zawierającą piktogramy i edukacyjne wskazówki. To świetny sposób na spędzenie twórczo czasu.