Układanie Zamenhofa

To, że puzzle to doskonałe medium promocyjne wiedziano już w połowie minionego wieku, kiedy darmowe układanki dodawano do gazet, a nawet lekarstw. Produkty z puzzlami zwykle rozchodziły się jak świeże bułeczki! Ten doskonały sposób promocji postanowiło wykorzystać także miasto Białystok, aby uczcić jednego z najbardziej znanych na świecie i najznakomitszych mieszkańców miasta – Ludwika Zamenhofa.

Ludwik Zamenhof, urodzony w połowie XIX wieku w należącym wówczas do Imperium Rosyjskiego Białymstoku, zasłynął przede wszystkim jako pomysłodawca oraz twórca języka esperanto – najbardziej znanego i rozpowszechnionego na świecie języka pomocniczego. Zainteresowania lingwistyczne przejawiał już we wczesnej młodości, a przyczyn szukać należy w specyficznej atmosferze wielokulturowej i wielonarodowościowej społeczności Białegostoku, w której skład wchodzili zarówno Polacy i Rosjanie, jak i Żydzi czy Niemcy. Młodziutki Ludwik swoją fascynację komunikacją między różnymi narodami przekuł nawet w sztukę – w wieku dziesięciu lat napisał dramat Wieża Babel, czyli tragedia białostocka w pięciu aktach”. Tematem sztuki były problemy wynikające z bariery językowej, która jest przyczyną większości konfliktów międzyludzkich. Już wtedy uważał, iż rozwiązaniem większości waśni mógłby być jeden, wspólny język. O swoim pomyśle, po raz pierwszy szczegółowo napisał w opublikowanej w 1887 książce Język międzynarodowy. Przedmowa i podręcznik kompletny”. Język, który zaproponował miał być neutralny oraz prosty do nauki, tak aby z łatwością służyć mógłby do komunikacji międzynarodowej. Nie zastępując przy tym języków narodowych.

Aby uczcić setną rocznicę śmierci tego znakomitego białostoczanina, Urząd Miasta przygotował specjalne upominki. Są to koszulki oraz – przede wszystkim – puzzle w dwóch różnych wielkościach (mniejsze z 36 i większe z 121 elementami), które przedstawiają artystyczną reprodukcję muralu autorstwa Andrzeja Muszyńskiego, z wizerunkiem Ludwika Zamenhofa w towarzystwie Jakuba Szapiro, Abrahama Zbara i białostoczan. Oryginał znaleźć można na ścianie budynku przy ul. Zamenhofa 26 w Białymstoku, czyli w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca urodzenia twórcy esperanto. Na puzzlach znajduje się także napis w języku esperanto:Bialistoko – la lulilo de Esperanto, czyli „Białystok – kolebką Esperanto”.

Prezentując puzzle, prezydent miasta Tadeusz Truskolaski podkreślił, iż Miasto włącza się tym samym w obchody rocznicy śmierci Zamenhofa, która uroczyście obchodzona jest także przez UNESCO.

Gadżety przygotowane z okazji rocznicy śmierci Zamenhofa będą rozdawane głównie esperantystom odwiedzającym w tym roku miasto. Część z nich przeznaczona jest także na nagrody w konkursach, które organizowane są na Facebooku przez profil Wschodzący Białystok.