Tak Dzień Puzzli świętowano w Indianie

Stołu, setki elementów układanek i kilka drużyn ścigających się w niezwykłych zawodach – w taki sposób świętowano Dzień Puzzli w Monroe County History Center (ang. Centrum Historycznym Hrabstwa Monroe) w Indianie. To tam, kilka dni temu zorganizowano, a w jego trakcie szereg konkursów i aktywności, których głównym bohaterem były nasze ukochane puzzle.

W konkursie na najszybsze ułożenie zestawy wygrała drużyna Puzzle Raptors (Puzzlowi Drapieżnicy), w której skład wchodzili studenci z Uniwersytetu Indiana. Na ułożenie zestawu składającego się z 672 elementów potrzebowali 50 minut. W rywalizacji udział wzięło jeszcze 10 innych, trzyosobowych drużyn – wszystkie miały za zadnie ułożyć tę samą układankę. A był to zestaw bardzo szczególny, zaprojektowany bowiem przez dyrektora ds. edukacji Centrum, Erin Anderson. Motywem przewodnim puzzli nie było oczywiście Hrabstwo County. Układany obraz był kolażem starych pocztówek, które należały do kolekcji Centrum.

Festiwal z okazji Dnia Puzzli okazał się ogromnym sukcesem. Dla członkini zarządu komitetu edukacyjnego oraz wolontariuszki Centrum, Jen Borland, najprzyjemniejszym fragmentem obchodów była obserwacja współpracujących nad układankami drużyn oraz wspólna radość po zwycięstwie.

Lubię obserwować to, jak ludzie w różny sposób się komunikują, używają różnych strategii, aby osiągnąć cel. – mówiła Jen – Sprawia to, że czuję przypływ adrenaliny.

Poza konkursem układania, podczas Festiwalu można było także wymienić swoje stare lub nieużywane puzzle na inne zestawy, a także stworzyć swoją własną układankę, dekorując niewielkie elementy. Co więcej, Marc Tschida – właściciel firmy Press Puzzle, która ufundowała nagrody w konkursie – zainteresował zgromadzonych także techniką tworzenia profesjonalnych, drewnianych puzzli. Podczas demonstracji cięcia obrazu na mniejsze elementy wykorzystał obraz przedstawiający American Gothic – znany obraz namalowany przez Granta Wooda w nieco innej wersji. W tle bowiem znalazł się widok na Sąd Hrabstwa Monroe z Bloomington.

Patrząc na to, jak doskonale bawili się świętujący Dzień Puzzli pozostaje mieć nadzieję, że pewnego dnia i w naszym kraju ktoś wpadnie na pomysł, aby je celebrować. Trudno bowiem wyobrazić sobie przyjemniejsze święto dla każdego puzzlomaniaka.