Puzzlowi giganci

Dzięki sklepom internetowym z puzzlami jesteśmy dziś w stanie dotrzeć do każdej układanki, jaką sobie wymarzymy. Producenci puzzli dbają o różnorodność oferty i nieustannie zasypują nas nowościami, by usatysfakcjonować każdego puzzlomaniaka. Dziś chcemy przybliżyć historię dwóch z najbardziej znanych puzzlowych gigantów.

Puzzle Ravensburger

To marka sama w sobie – każdy o niej słyszał, a na pewno nie istnieje puzzlomaniak, który nie posiadałby w swojej kolekcji choć jednego zestawu tego producenta. Nic dziwnego – firma istnieje bowiem już blisko 140 lat i sprzedała ponad 10 milionów zestawów na całym świecie.

Czemu Ravensburger zawdzięcza Nowy Jorkswój ogromny sukces? Firmę założył Otto Robert Maier w latach 80. XIX wieku i wtedy też wydał pierwszą grę towarzyską “Podróż dookoła Ziemi”, która odniosła ogromny sukces. Interes rozwijał się na tyle dobrze, że w ciągu 40 lat firma miała już na koncie około 800 różnych wydań. Puzzle trafiły do oferty jednak dużo później, bo dopiero w latach 60. XX wieku. Jak się okazało był to strzał w dziesiątkę, gdyż sprzedaż układanek osiagneła tak wielką skalę, że firma musiała się rozdzielić na dwa przedsiębiorstwa. Marka Ravensburger szybko zaczęła podbijać rynek europejski, a następnie światowy. W ten sposób dotarliśmy do wspomnianych 10 milionów sprzedanych zestawów.

Jest to sukces całkowicie zasłużony – puzzle Ravensburger znane są bowiem nie tylko z wysokiej jakości wykonania, ale również z najbogatszej oferty, jeśli chodzi o rozmiary i tematykę układanek. Znajdziemy u nich i 100-elementowe puzzle dla dzieci z motywami bajkowymi, i widok na Manhattan do ułożenia z 32 560 kawałków. Między tymi pozycjami zaś cała rozpiętość rozmiarów i przedstawień.

Puzzle Jumbo

Drugim powszechnie znanym producentem puzzli o niemieckich korzeniach jest firma Jumbo. W 1853 roku niemiecki kupiec Engelbert Hausemann przeprowadził się do Amsterdamu i założył tam firmę, która zajmowała się sprzedażą dosłownie wszystkiego. Niedługo potem dołączył do niego Wilhelm Hӧtte, po czym wspólnie prowadzili kwitnący interes pod nazwą, której łatwo się domyślić, mianowicie “Hausemann & Hӧtte”. Na Jumbo przedsiębiorstwo zostało przemianowe dopiero w 1958 roku i właśnie wtedy zaczęto produkować w nim puzzle. Początkowo były to przede wszystkim kolorowe i wesołe układanki dla dzieci. Największą popularność Jumbo zyskało jednak, dzięki artyście, który zaczął pracować dla producenta w 1980 roku. To oczywiście Jan van Haasteren, który do dziś tworzy dla Jumbo swoje grafiki rozsławiające markę na całym świecie. Humorystyczne puzzle z dziełami Jana van Haasterena zachwycają zarówno dzieci, jak i dorosłych. Zestawy zawierają do 3000 elementów.

Doskonałość puzzli tkwi w tym, że każdy może się nimi zajmować. Niezależnie od wieku, płci, charakteru, wykształcenia. Można je układać w pojedynkę, lub w kilka osób. To jedna z nielicznych rozrywek, która potrafi łączyć pokolenia. Kto raz je pokocha, nigdy się nimi nie znudzi. Puzzlomaniaku, do dzieła!