Piękno, melancholia i piekielne inspiracje

Gotyk w pierwszej kolejności kojarzy nam się ze strzelistymi katedrami średniowiecznej Europy. Jednak myliłby się ten, kto wiązałby go jedynie ze stylem architektonicznym. Gotycyzm to przede wszystkim znaczący nurt kultury europejskiej stanowiący jeden z jej przedromantycznych prądów. Narodził się w latach 60. XVIII wieku w Wielkiej Brytanii. Jednym z jego odłamów jest czarny romantyzm, obecny szczególnie  w powieściach nawiązujących do mrocznego i tajemniczego gotyku.

Dzisiejsza kultura i sztuka czerpie pełnymi garściami z utworów tamtego okresu. Nic więc dziwnego, że również artyści tworzący grafiki na potrzeby puzzli sięgają do gotyku.

Mówiąc o gotyckich inspiracjach w grafice nie sposób nie wspomnieć o Victorii Frances. Ta pochodząca z Walencji młoda artystka ukończyła hiszpański Uniwersytet Sztuk Pięknych i bardzo szybko wypracowała własny, charakterystyczny styl.  Stało się to dzięki jej dość wyraźnym inspiracjom czerpanym z dzieł takich pisarzy i poetów jak Victor Hugo, Edgar Allan Poe ale też z autorów nowożytnych – H. P. Lovecrafta, Josepha Vargo, czy też Anne Rice.

Te mroczne inspiracje zaowocowały całą serią obrazów i grafik przedstawiających tajemnicze i zmysłowe kobiety. Silne emocje związane z odbiorem jej prac szybko przyniosły jej dużą popularność i przyczyniły się do powstania grupy artystów “Alchemy-Gothic”, do której należy również Victoria. Ten zespół młodych artystów poza twórczością stricte artystyczną bierze też udział w projektach komercyjnych. Zaliczyć do nich można współpracę ze znanym niemieckim producentem puzzli firmą HEYE.

Dzięki temu miłośnik puzzli może doświadczyć niebanalnej przyjemności układania pięknej, ale groźnej czarownicy, śmiertelnie niebezpiecznej alchemiczki-trucicielki oraz zwodniczych rusałek i nimf. Jeśli znudziły Was banalne pejzaże i kolorowe zdjęcia, pora zasmakować prawdziwej mrocznej rozrywki spod znaku gotycyzmu.