Król drewnianych układanek, czyli Wentworth Wooden Puzzles

Wentworth Wooden Puzzles to w porównaniu z puzzlowymi gigantami, takimi jak Ravensburger, Heye czy Clementoni, stosunkowo niewielka firma. Niemniej dostarcza rocznie ponad 150 000 zestawów puzzli do 35 krajów na całym świecie. Jak udało się tego dokonać?

Firma Wentworth Wooden Puzzles została założona w 1994 roku przez Kevina Wentwortha Prestona i ma swoją siedzibę w hrabstwie Wiltshire, w Anglii. Przedsięwzięcie powstało na farmie mlecznej, która została zmuszona do dywersyfikacji źródeł dochodu, gdy produkcja mleka stała się nieopłacalna. W ten sposób gospodarstwo przekształcono w przedsiębiorstwo przemysłowe, m.in. zajmujące się produkcją puzzli drewnianych.

Światowy sukces Wentworth Wooden Puzzles osiągneły przede wszystkim dzięki nowoczesnej technologii cięcia drewna. Tradycyjnie puzzle drewniane były wytwarzane za pomocą piły taśmowej, czyli cienkiej elastycznej tarczy tnącej napędzanej przez silnik. Ta metoda wymaga zarówno zręczności manualnej, jak i cierpliwości, oraz niesmowitej precyzji, w związku z czym cały proces był niezwykle czasochłonny. Na szczęście pojawiło się alternatywne rozwiązanie wraz z wprowadzeniem do produkcji urządzeń laserowych. Kevin Wentworth Preston natychmiast skorzystał z tej nowinki technologicznej i tak ją opracował i udoskonalił, że idealnie nadawała się do tworzenia puzzli. Szybka i precyzyjna technika produkcji pozwaliła małej firmie stać się światowej sławy dostawcą drewnianych układanek.

Atrakcyjność tych puzzli polega m.in. na tym, że bardzo rzadko w jednym zestawie zdarzają się dwa elementy o tym samym kształcie. Klient może także sam zadecydować, czy chce otrzymać podpowiedź w postaci obrazka na pudełku, jak w przypadku tradycyjnych puzzli, czy układać „w ciemno”. Układanki Wentwortha zachwycają nie tylko wysoką jakością wykonania pojedynczych kawałków, ale również samym opakowaniem. Każdy zestaw jest bowiem wysyłany w bawełnianej torebce w zamkniętym pudełku z materiałów pochodzących z recyklingu.

Wenworth produkuje puzzle w rozmiarach od 100 do 1500 elementów, skierowane do wszystkich grup wiekowych. Za układanki stworzone specjalnie z myślą o najmłodszych puzzlomaniakach (odpowiednio większe elementy z prostszym wzorem), firma dostała nawet wyróżnienie w 2008 roku. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, Wentworth umożliwił również zamawianie spersonalizowanych układanek.

Choć koszt puzzli drewnianych jest dużo wyższy niż tradycyjnych, to kupując je, mamy pewność, że posłużą przez wiele lat nie tylko nam, ale również następnym pokoleniom. Wycinane z desek o grubości 3mm w przeciwieństwie do miękkiego kartonu są właściwie niezniszczalne.

Jeśli zatem zastanawiacie się nad zakupem puzzli drewnianych, to polecamy zacząć od razu od tych najlepszych, czyli Wentworth Wooden Puzzles. Niestety w Polsce są jeszcze niedostępne, więc trzeba je zamawiać w zagranicznych sklepach.