Mikroskopijne dzieła sztuki

Nanopuzzle Balerina, Degas

Puzzlowe Rekordy Guinessa kojarzymy przede wszystkim z najliczniejszymi kolekcjami, największymi pojedynczymi zestawami, czy wreszcie z najkrótszym czasem układania konkretnej ilości elementów. Nie wszyscy jednak wiedzą, że jeden z producentów układanek również pobił puzzlowy rekord. Mowa o włoskiej firmie Akena, która słynie głównie z tworzenia wysokiej jakości zestawów artystycznych. A właściwie słynęła, bo od 2006 roku, kiedy jej nanopuzzle zostały wpisane do Księgi Rekordów, kojarzona jest z najmniejszymi puzzlami świata.

Nie chodzi, rzecz, o ilość elementów, bo tutaj nanopuzzle nie różnią się niczym od innych zestawów (złożone są z reguły 1000 kawałków). Ich wyjątkowość polega na wymiarach pojedynczych elementów tj. 0,8 x 0,9 cm. Podczas układania, sporą chwilę zajmuje oswojenie się z tymi „maleństwami”, zwłaszcza, że na pierwszy rzut oka wszystkie wydają się być jednakowego kształtu. Nawet po czasochłonnym procesie segregacji, nie będziemy mieć łatwego zadania, gdyż niejednokrotnie odniesiemy wrażenie, że poszczególne elementy do siebie nie pasują. Jednak, gdy po wielu trudach osiągnięmy cel, czyli gotowy obraz, poczujemy większą niż zazwyczaj satysfakcję. Po raz kolejny nanopuzzle zaskoczą nas bowiem rozmiarem – 1000 kawałków złożonych w całość zajmie jedynie powierzchnię 29.6 na 41.5 cm. To także sprawia, że ułożone dzieło przypomina mozaikę i potrzeba naprawdę wprawnego oka (najlepiej uzbrojonego w lupę), by dostrzec, że mamy do czynienia z puzzlami. Wysoka jakość materiału użytego do wierzchniej warstwy nanopuzzli przyczynia się też do tego, że miejsca łączeń poszczególnych elementów są właściwie niewidoczne.

W Polsce możemy zamówić te mikroskopijne dzieła sztuki na stronie art-puzzle.pl – najlepiej zresztą wyposażonym internetowym sklepie z puzzlami artystycznymi w kraju. Zestawy Akeny trafią w gusta zarówno osób lubiących wyzwania, jak i kochających sztukę. W nieustannie powiększanej ofercie nanopuzzli znajdą coś da siebie i miłośnicy malarstwa przełomu XIX i XX, i puzzlomaniacy gustujący w renesansowej klasyce. Najczęściej kupowane zestawy to reprodukcje dzieł Clauda Moneta, Degasa i Vincenta Van Gogha.

Jeśli zatem znudziły ci się już puzzle o tradycyjnych wymiarach i szukasz wciąz nowych wyzwań, spróbuj zmierzyć się z nanopuzzlami – satysfakcja gwarantowana!