Barwy szczęścia

Są takie malarskie biografie, które muszą wzruszać, muszą wstrząsać i muszą zmuszać do refleksji nad sztuką. To biografie artystów, którzy potrafili poświęcić wszystko dla swojego talentu, ale też i takich, którzy w swojej twórczości poszukiwali ocalenia od trudów codzienności. W ich obrazach mieści się wszystko to, co kryje ich dusza: skomplikowane emocje, intensywne uczucia oraz pragnienie, aby w sztuce przekazać złożoność życia. Jednym z takich artystów jest Borys Kustodijew, którego malarstwo na puzzle przeniosła niezawodna firma Mondopuzzle.

I trudno się dziwić temu, iż włoscy producenci jednych z najlepszych artystycznych puzzli, jakie można dziś kupić, zdecydowali się wykorzystać twórczość Rosjanina. Obraz, który w puzzlowej wersji zakupić można na stronie art-puzzle.pl to jedno z najważniejszych i najbardziej znanych dzieł Kustodijewa – Portret kupcowej. Patrząc na płótno, nie sposób nie pomyśleć, iż malarz próbował zmieścić wszystkie kolory życia. Bujna i niezwykle zadowolona dama zasiada przy suto zastawionym stole: soczysty arbuz dominuje nad owocami, pieczywem oraz niezmiernie elegancką zastawą. Wspaniale prezentuje się także wyjściowy strój małżonki lokalnego potentata, który odcina się głębokim granatem od jasnych barw otoczenia i bieli karnacji kobiety. Dopełnieniem tej wspaniałej feerii jest miejska panorama dodająca jeszcze obrazowi spokoju.

Obraz ten, tak niebywale radosny i pełen życia powstał jednak w okolicznościach niekoniecznie przypominających jego atmosferę. Artysta namalował go, kiedy po zmaganiach z śmiertelnie niebezpieczną chorobą Poota, został sparaliżowany od pasa w dół. Jego życie zostało zamknięte w czterech ścianach pracowni – Kustidijew nie chciał bowiem przestać pracować. Malarstwo było dla niego ucieczką od bólu, sposobem na to, aby nadać swojemu życiu sens. Żył, aby malować i malował, aby żyć.

Portret kupcowej to także swoiste spojrzenie w przeszłość. Kiedy został namalowany Rosja z obrazu niemalże już nie istniała. Wstrząs rewolucji październikowej zmienił społeczeństwo rosyjskie na dobre. Swoim dziełem malarz chciał więc na chwilę wrócić do świata prostego, barwnego i składającego się z prostych przyjemności. I udało mu się to wspaniale.