Pięć powodów, dla których warto być puzzlomaniakiem

Już wkrótce, w Wielkiej Brytanii obchodzony będzie Narodowy Dzień Puzzli. Choć Polska w swoim kalendarzu nadal nie ma podobnego święta, nie znaczy to wcale, iż nie należy im się jeden szczególny dzień w roku, dzień poświęcony tej niezwykle pożytecznej i niebywale inspirującej rozrywce. I aby wprawić się w odpowiedni nastrój do świętowania, warto przypomnieć sobie dlaczego układanie puzzli jest tak bardzo popularne i tak bardzo korzystne.

Nowe życie puzzli wyraźnie widoczne jest w rosnącej od kilku lat popularności tej tradycyjnej rozrywki. Nic więc dziwnego, iż o puzzlach chętnie pisze się w sieci oraz prasie – stały się one na powrót doskonałym sposobem na spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi i w wielu domach zastępują PlayStation i przeróżne gry komputerowe.

Dlaczego więc warto układać?

  1. Puzzle poprawiają kompetencje związane z rozwiązywaniem problemów – wymagają one bowiem myślenia kreatywnego, nieszablonowego, ale tez doskonałego zaplanowania czynności. W puzzlach dążymy do znalezienia jednego rozwiązania, a to nierzadko bywa trudniejsze niż generowanie wielu, przeróżnych dróg do osiągnięcia celu!
  2. Układanie bardzo przypomina medytację, która pozwala osiągnąć poczucie spokoju, relaksu przy zachowaniu wysokiej uważności. Mózg skoncentrowany na zadaniu, zaangażowany w przeszukiwanie pola widzenia, nie jest przecież w stanie równocześnie rozmyślać o trudach codzienności i stresach, z którymi musimy się mierzyć!
  3. Na puzzlach doskonale ćwiczymy także naszą uwagę. Zaczynając układanie puzzli, musimy skoncentrować nasze zasoby na tym zadaniu – w innym wypadku ogarnianie kolorowego chaosu może okazać się bardzo, bardzo czasochłonne! Poszukiwanie tego jednego, właściwego elementu przy odpowiednim skupieniu jest więc najlepszym sposobem na złożenie obrazu w całość.
  4. Puzzle, podobnie jak krzyżówki, łamigłówki czy sudoku, poprawia także pamięć. Chodzi nie tylko o pamięć krótkotrwałą, która pozwala na chwilowe przechowanie w je magazynie informacji na temat tego, jaki akurat element jest poszukiwany. Regularne układanie puzzli zmusza mózg do pracy, a to powoduje jego dotlenienie. A to najlepsza recepta na zdrową pamięć w drugiej połowie życia!
  5. Układnie puzzli może być także świetnym treningiem umiejętności społecznych. Bardzo często bowiem na rozrywkę tą decydujemy się w towarzystwie innych. Zmusza to nas to podziału pracy, planowania strategii i kooperacji w dążeniu do celu. A z tych zdolności korzystać możemy nie tylko układając puzzle!

To oczywiście nie jedyne zalety puzzli – listę można by kontynuować jeszcze przez co najmniej kilka, jeśli nie kilkanaście punktów. Te i inne przyczyny powodują, iż puzzle w świecie opanowanym przez nowoczesne technologie, stają się zdrową i mądrą alternatywą.