Ameryka oczami Edwarda Hoppera

Edward Hopper (1882-1967) był amerykańskim realistą,jak pisał Lloyd Goodrich „żaden inny malarz nie wydobywa w swoich płótnach charakteru Ameryki lepiej od Hoppera „.

Rodzice artysty od najmłodszych lat pokazywali mu świat sztuki i teatru, szybko zrozumieli, że zostanie artystą i popierali jego wybór.
Zdecydował się na studia w nowojorskiej szkole New York School of Art gdzie uzyskał wiele wyróżnień i stypendiów, studiował także w Paryżu .
Artysta konsekwentnie realizował swoje plany twórcze,zachwycał się impresjonistami ale w swojej twórczości poszedł dalej w kierunku realizmu.

Hopper uwielbiał malować ludzi, którzy na jego obrazach czytają książki, siedzą w kawiarniach czy restauracjach, rozmawiają, pracują w biurach, siedzą w pokojach czekając na kogoś.
Pokazywał zwykłe codzienne życie jak jego ulubiony malarz Edgar Degas, podobnie jak francuski impresjonista używał różnych światłocieni i ciepłej chociaż często intensywnej kolorystyki.
Duży wpływ na jego twórczość wywarło malarstwo Jana Vermeera, Edouarda Maneta, Jamesa Whistlera oraz sztuka japońska.

Postaci z jego obrazów są wyciszone, zamyślone, wyglądają na znudzone a ich twarze są często zacienione,to głównie ludzie z amerykańskiej klasy średniej.
Na pewno mają pracę,nie brakuje im pieniędzy na w miarę dostatnie życie co widać po ich ubiorach czy urządzeniu pokoi,chodzą do teatru, do kina, na wystawy, do nocnych barów i restauracji ale odnosimy wrażenie, że są samotni mimo wzajemnej obecności.
Samotność we współczesnym świecie dokucza nam coraz bardziej, chodzimy sami do teatru ,wyjeżdżamy na wczasy dla singli i budzimy się sami o poranku, jednak patrząc na obrazy Hoppera czujemy się mniej samotni, mniej wyalienowani – to rodzaj terapii dla każdego z nas.
Dopiero indywidualny odbiór jego prac pozwala każdemu widzowi zrozumieć to uczucie pustki i dziwny, czasami katastroficzny nastrój jego prac.

Najsłynniejsze dzieła Hoppera to „Nocne marki„, „Automat”,”Stacja benzynowa”, Paryskie schody”, „Słońce w pustym pokoju”, „Letni wieczór”,”Szyjąca”, „Pokój w hotelu„, „Biuro w małym mieście”,” W południowej Karolinie ,”Stolik dla kobiet” oraz „Fala”

W jego dziełach znajdziemy fotograficzny rys obrazów,wyraźne kadrowanie, puste przestrzenie, kompozycje asymetryczne – elementy obrazu są tylko w jednej z połówek obrazu oraz kompozycje diagonalne – elementy obrazu skomponowane są wzdłuż linii ukośnej.
Znany amerykański abstrakcjonista Mark Rothko stwierdził;
„Nienawidzę diagonali ale lubię diagonale Hoppera.To jedyne diagonale jakie lubię „,

Twórczość Edwarda Hoppera wywarła ogromny wpływ na innych artystów , Childe Hassam czy Edward Ruscha otwarcie zachwycali się jego obrazami.
W amerykańskiej i światowej pop-kulturze znajdujemy powiązania dzieł malarza z filmem, współczesną grafiką reklamową i fotografią.

Społeczeństwo amerykańskie doceniło go już za życia malarza a kolejne wystawy w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku spowodowały nieustającą do dziś popularność artysty w USA i Europie.

Po jego śmierci żona Josephine Hopper przekazała trzy tysiące obrazów i rysunków do Whitney Museum of American Art w Nowym Yorku.

Puzzle z obrazami Edwarda Hoopera znajdziemy u dwóch producentów puzzli.
Firma Mondopuzzle wydała  na puzzlach słynne obrazy m.in. „Hotelowy pokój „.:W południowej Karolinie”.”Nocne marki” czy ” Biuro w małym mieście „.
Firma Piatnik posiada w swojej kolekcji malarstwa dwa obrazy ” Nocne marki” oraz ” Falę „.