Thomas Kinkade mistrz światła czy twórca małowartościowych obrazków ?

Amerykański artysta Thomas Kinkade , nazywał siebie ” malarzem światła”.

Szczególną rolę w jego obrazach odgrywa światło, eksperymentował tworząc specjalną technikę – efekt światła nadającą specyficzną atmosferę jego obrazom.

Malował bardzo przekolorowane, idylliczne obrazki z kamiennymi domkami,ogródki, rabaty kwiatowe, altanki, mostki, strumyki, stawy z pływającymi kaczkami, pola, lasy z sarenkami i ptakami.
Nic dziwnego,że artysta był uważany przez krytyków za ” króla kiczu”.

Amerykańskie społeczeństwo oszalało jednak na punkcie tej sztuki szczęścia, szacuje się że na dwadzieścia domów w USA kopia jego obrazu znajduje się w co najmniej jednym domu.

Taką popularnością w Stanach Zjednoczonych cieszy się tylko jeszcze jedna artystka Jane Wooster Scoot, która również rysuje scenki rodzajowe z domkami, amerykańskie wioski, zatoczki i ryneczki.
Klienci kupujący obrazy Kinkada i Jane Wooster Scoot kochają spokój i ciepło emanujące z obrazów, nie ma tam smutku, grozy i przemocy a jedynie afirmacja amerykańskiego stylu życia.

Thomas Kinkade nie był w stanie nadążyć z popytem na jego obrazy założył więc własną firmę The Thomas Kinkade Company gdzie zatrudniał wielu pracowników-artystów, którzy masowo malowali tło obrazów a artysta domalowywał charakterystyczne fragmenty i podpisywał płótna.
Popularność Kinkade przeniosła się na rynek azjatycki gdzie produkowano masowo w słynnych kopiarniach w Tajlandii i Chinach tysiące egzemplarzy jego najsłynniejszych obrazów.

Artysta dwukrotnie współpracował przy produkcjach filmowych.
W 1983 roku legendarny animator Ralph Bakshi poprosił go o pomoc w animacji kilku scen do filmu ” Ogień i lód ”
W 2008 roku wyprodukowano film autobiograficzny o Thomasie Kinkade „Christmas Cottage”, inspiracja dla twórców filmu był jego obraz oraz historia, która wydarzyła się w młodości malarza.
W roli artysty wystąpił amerykański aktor polskiego pochodzenia Jared Podolski.

Po nawiązaniu współpracy z wytwórnią Walt Disney malarz narysował serie obrazów ze scenami z najsłynniejszych filmów animowanych studia Walt Disney Pictures jak Śpiąca Królewna, Bambi, Śnieżka czy Mała syrenka.

Niestety pogoń za pieniędzmi, problemy rodzinne oraz stały stres i przepracowanie spowodowały u artysty problemy alkoholowe i lekomanię.
Zmarł w wieku 56 lat w dniu 8 kwietnia 2012 roku w Sacramento,USA przedawkowując alkohol i valium.
Majątek artysty wycenia się na 150 milionów dolarów, jego pierwsza zona Nanette i cztery córki założyły fundację imieniem Thomasa Kinkade. Fundacja jest organizacją non-profit, zajmuje się edukacją artystyczną dzieci.

Licencje na jego obrazy posiadają wciąż producenci puzzli Schmidt, Gibson Games i Ceaco.
Po ułożeniu tych nastrojowych obrazków każdy z nas musi sam zdecydować czy warto zrobić z nich dekorację ścienną czy to tylko kicz.