Wieżowiec na biurku

Puzzle 3D Cubic Fun

Puzzle 3d to żadna nowość. Ni to klocki, ni to puzzle popularne są od lat dziewięćdziesiątych minionego stulecia, kiedy to pewien Kanadyjczyk uznał, że puzzle – tak jak cały świat – powinny składać się nie z dwóch, a trzech wymiarów. Aby zrealizować swój rewolucyjny plan założył firmę, która na rynek wprowadziła pierwsze puzzle trójwymiarowe – ich tajemnica tkwiła w specjalnej piance, która utrzymywała elementy w danej pozycji.

Od początku swojego istnienia, puzzle 3d były domeną wzorów architektonicznych. Układanki – często mające charakter produktów promujących dane miejsce – przedstawiają atrakcje turystyczne miasta, słynne budowle, a czasem nawet fragmenty miejskie. Zbudować można choćby panoramę Nowego Jorku! Do najpopularniejszych przedstawień należą słynne budowle – wieża Eiffela, Big Ben, Opera w Sydney, Statua Wolności czy słynna Sagrada Familia z Barcelony. O to, aby na świecie wypromować swoje słynne perły architektury pokusili się także Chińczycy.

Pochodząca z Państwa Środka firma Cubic Fan swoje wysiłki skupiła na produkcji puzzli 3d. Dominują oczywiście słynne budynki, monumenty. Jednym z nich jest Bank of China Tower – ponad 350 metrowy wieżowiec z Hongkongu, będący siedzibą chińskiego banku. 72-piętrowego kolosa zaprojektowała firma architektoniczna I.M. Pei & Partners, a jego budowa zakończyła się w 1990 roku. Do roku 1992 był najwyższą budowlą poza Stanami Zjednoczonymi. Od tego czasu uchodzi za jeden z najbardziej znanych wieżowców świata i z całą pewnością – jedną z pereł architektonicznych Chin.

Puzzle przedstawiające Bank of China Tower nie są przesadnie wymagające – 14-elementowa układanka skierowana jest przede wszystkim do dzieci oraz osób, które fascynuje architektura. Jednym z ciekawszych rozwiązań w przypadku tej serii Cubic Fan jest wyposażenie puzzli w specjalną podkładkę z diodami LED pozwalającymi podświetlić i eksponować ułożoną, nieco ponad 40-centymetrową wieżę. Bo puzzle 3d są przede wszystkim po to, aby je pokazywać!