Tangram – zabawa bez końca!

tangram

Układanie puzzli to doskonały sposób na ćwiczenie umysłu. Wie o tym każdy, kto choć raz w życiu zmierzył się z trudną układanką. Czasem puzzle rozwijają jednak nie tylko zdolność logicznego myślenia i pamięć, ale także… kreatywność.

Układanką, która nie daje się wpisać w żadne ramy, jest tangram. Te nietypowe puzzle, czy raczej sporej wielkości elementy o kształcie figur geometrycznych, w rzeczywistości są chińską łamigłówką znaną od 3 tysięcy lat. Każdy zestaw zawiera 7 figur:

  • 1 średni trójkąt prostokątny
  • 1 mały kwadrat
  • 1 mały równoległobok
  • 2 duże trójkąty prostokątne (jednakowe)
  • 2 małe trójkąty prostokątne (także jednakowe)

Osoba układająca tangram ma za zadanie odtworzyć położenie wszystkich siedmiu elementów jedynie na podstawie kształtu jego konturów. Nie oznacza to jednak, że nie można tworzyć własnych wzorów – jest to wręcz wskazane, by dobrze się bawić! Reguły są proste: zawsze należy wykorzystać wszystkie siedem elementów – nie mogą one na siebie nachodzić. Element w kształcie równoległoboku wolno odwracać na drugą stronę.

Tangram to doskonała okazja do ćwiczenia umysłu. Za pomocą siedmiu figur geometrycznych można ułożyć dosłownie tysiące kształtów – zwierzęta, postaci, przedmioty czy inne figury. Istnieje również program komputerowy o tej samej nazwie, w którym dostępnych jest aż 18000 gotowych rozwiązań.

Na pomysł stworzenia podobnej układanki, przed wiekami wpadli również Grecy. Ich stomachion układa się podobnie, z tymże elementów jest 14, czyli aż dwa razy więcej. Wyobraźcie sobie tylko, ile kombinacji można z tego ułożyć! Jeśli jednak na początek chcecie poprzestać na siedmiu figurach, tangram możecie zamówić w internetowym sklepie z puzzlami.