Złóż sobie mapę

Puzzle Antyczny Świat

Pamiętacie kto wymyślił puzzle? John Spilsbury. Pamiętacie po co? Aby ułatwić oraz ubarwić sobie nudną naukę państw świata i ich lokalizacji. Jak to zrobił? Naklejając mapę na cieniutką drewnianą deseczkę, a następnie przecinając ją wzdłuż granic wyszczególnionych krajów. Pierwsze puzzle przedstawiały więc świat XVIII wieku, a w nim Królestwa Anglii, Szkocji, czy Polskie, Cesarstwo Rzymskie, Wielkie Księstwo Litewskie oraz Imperia Rosyjskie i Osmańskie. Części z tych państw dawno już nie ma. Puzzle z mapami jednak jak były wtedy, tak nadal istnieją.

Mapy w kawałkach cieszą się tak dużą popularnością, iż większość producentów puzzli w swojej kolekcji posiada przynajmniej jedną taką układankę. Są to najczęściej puzzle większego formatu, pełne detali i szczegółów. Nie brak także wersji nieco prostszych, skierowanych do najmłodszych puzzlomaniaków. Służą one głównie jako świetne pomoce edukacyjne, ułatwiające naukę państw – zupełnie jak Spisbury’emu – ale też pozwalają dziecku dowiedzieć się gdzie mieszkają pewne zwierzęta, albo rosną dane rośliny.

Jedną z ciekawszych kolekcji puzzli z mapami wypuściła na rynek firma Heye. W ich propozycjach dominują układanki składające się 2000 lub 3000 elementów, prezentujące mapy stylizowane na historyczne. Doskonałym przykładem jest przepiękna układanka Antyczny świat”, w której poza czterema tondami wypełnionymi konturami państw, znajdują się malarskie detale, stanowiące niezwykle widowiskowe obramowanie obrazu. Podobną mapę znaleźć można w kolekcji Clementoni – tu poza okręgami, uwagę przyciągają rozliczne mniejsze panele ze scenami mitycznymi oraz rycerskimi. Prawdziwą gratką dla miłośników puzzli jest także układanka Świat”, po której złożeniu otrzymujemy zdjęcie wielkości 116 x 84 cm czy też niezwykły plan w Mieście muzyki.

Mapy raczej szybko się nam nie znudzą – ich różnorodność oraz pełne szczegółów przedstawienia ciągle przyciągają kolejne pokolenia puzzlomaniaków.  John Spilsbury doskonale wiedział co robi, tworząc swoje pierwsze puzzle, a producenci współczesnych układanek mogą spać spokojnie, korzystając z jego pomysłu.