Lekcja historii z Napoleonem

O tym, że puzzle są doskonałym wsparciem edukacji wie chyba każdy, kto kiedyś układał je z dzieckiem. Młodzi puzzomaniacy uwielbiają zadawać pytania dotyczące układanki, chcą wiedzieć wszystko na temat obrazka, który wyłania się z setek elementów. Puzzle sprawdzą się wtedy, kiedy chcemy w dziecku rozwinąć zainteresowanie geografią, biologią czy sztuką. Mogą być także świetnym wsparciem przy nauce historii.

Jak to zrobić? Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni zestaw. Jeśli chcemy zainteresować dzieci antykiem, wybierać można spośród przeróżnych humorystycznych zestawów prezentujących najważniejsze budowle starożytności – jak choćby coś z fantastycznej serii mrówek Vettoriego, wyprodukowane przez firmę Akena. Jeżeli zaś nasze dziecko ma za zadanie dowiedzieć się, co sprawiło, iż Napoleon Bonaparte trafił do polskiego hymnu, dobrym początkiem będą puzzle ze słynnym obrazem Jeana Luisa Davida, prezentującym Napoleona na koniu, w którym bohater Francuzów przekracza Przełęcz Świętego Bernarda.

Ta wyidealizowana wersja przejścia armii napoleońskiej przez Wielką Przełęcz Św. Bernarda w Alpach, które miało miejsce 20 maja 1800 roku może stać się także świetnym przyczynkiem do dyskusji na temat tego, czym w istocie jest sztuka i dlaczego można patrzeć na nią z tak wielu różnych perspektyw. Obraz Davida to bowiem specyficzny porter, który powstał niedługo po wydarzeniach na nim przedstawionych. Napoleon, dumnie dosiadający przepięknego, choć porywistego rumaka. Spokój młodego wodza oraz energia rozpierająca konia stanowią doskonałe uzupełnienie – nic dziwnego, wszakże koń jest niejako symbolem przyszłego cesarza Francji. Podobno, Napoleon który choć bezpośrednio nie uczestniczył w powstawaniu obrazu, miał zalecić malarzowi, aby ten zaprezentował go jako „spokojnego na narowistym koniu”. W rzeczywistości zaś przełęcz pokonywał on bowiem dosiadając nie konia, a….muła. Bonaparte uznał także, iż nie ma sensu aby pozował do obrazu. Przedstawienie miało bowiem pokazywać przede wszystkim jego charakter, nie zaś wygląd zewnętrzny.

Historia w puzzlowych kawałkach to doskonały sposób na to, aby spędzić czasu z rodziną, dowiedzieć się czegoś nowego, nauczyć i dyskutować. A może stanie się to swoistą tradycją?