Kup dziecku puzzle!

O tym, że dzieci kochają puzzle wie niemal każdy rodzic – układanki to frajda dla pociechy w przeróżnym wieku. Co więcej, puzzle sporo mogą nauczyć – i to nie tylko tego, gdzie leży miasto, którego panoramę właśnie oglądamy, czy gdzie mieszkają przedstawione na obrazku zwierzaki!

Wybierając puzzle dla dziecka, kierować należy się jednym ważnym kryterium – wiekiem. To właśnie zadecyduje o tym, który zestaw okaże się odpowiedni dla naszej pociechy. Dostosowane do odpowiedniego przedziału wiekowego układanki różnią się przede wszystkim liczbą elementów oraz materiałem z jakiego został wykonany – najmłodsi nie mogą przecież bawić się niewielkimi kawałkami kartonu, dlatego producenci zabawek na ich potrzeby stworzyli odpowiednio duże puzzle z miękkiej pianki.

Puzzle dla najmłodszych powinny wyróżniać się także jakością wykonania – dzieci całkiem nieświadomie mogą bowiem produkty te popsuć. Warto także, aby były one one barwne. Kolorowe puzzle przykują ich uwagę i zainteresują. Dodatkowym atutem może być tematyka układanego obrazka – najlepiej jeśli przedstawia on bohaterów ulubionych kreskówek czy postaci z bajek. Aby możliwie ułatwić najmłodszym puzzlomaniakom ich pierwsze przygody z układankami można zastanowić się także nad kupnem specjalnych zestawów, w których elementy składa się w całość na namalowanym obrazku.

A dlaczego warto dzieci przekonywać do puzzli? Z kilku prostych przyczyn:

  • układanie puzzli wymaga spostrzegawczości oraz koncentracji uwagi, dzięki czemu zabawa z nimi wzmacnia te cechy
  • puzzle uczą także cierpliwości, niezbędnej do tego, aby poradzić sobie z każdym większym zestawem
  • puzzle to także dobra lekcja wyobraźni i kratywności
  • dla małych dzieci, manipulacja elementami układanki sprzyja rozwojowi manipulacji oraz koordynacji
  • jak sugerują badania, dzieci regularnie układające puzzle uczą się szybciej i są mniej narażone na dysleksję
  • układanki mogą mieć także walory edukacyjne – uczą geografii, historii, sztuki itd.
  • i przede wszystkim puzzle to prawdopodobnie najlepszy sposób na rodzinne spędzanie wolnego czasu – przede wszystkim w deszczowe dni!