Czy warto polubić puzzle online?

everyday_jigsaw

Wśród miłośników puzzli znajdą się na pewno tradycjonaliści, akceptujący tylko układanki, które można samemu rozsypać na podłodze, a potem ułożyć. Istnieją jednak także puzzle online – ciekawa alternatywa dla zwykłych układanek. Czy warto po nie sięgnąć?

Wspomnienia z dzieciństwa

Z puzzlami fizycznymi i online jest trochę tak, jak z książkami papierowymi oraz e-bookami. Te pierwsze mają rzeszę zwolenników, którzy nie wyobrażają sobie, jak można czerpać podobną przyjemność, układając puzzle na ekranie komputera. “Kartonowe” puzzle niosą zaś ze sobą wspomnienia z dzieciństwa, przywołując miłe skojarzenia. Podobnych wrażeń na pewno nie doświadczymy po włączeniu internetowej układanki. Zanim jednak całkowicie ją przekreślimy, warto wspomnieć o jej pozytywnych stronach.

Zabawa dla każdego

Tym, co może przekonać miłośników puzzli do sięgnięcia po ich wersję online, może być fakt, iż często są one całkowicie darmowe. Jeżeli zaś chcemy układać “prawdziwe” puzzle, musimy pójść do sklepu i wydać sumę, równą niejednokrotnie kilkudziesięciu złotych. Kwestia finansowa może być dla niektórych sporą przeszkodą. Dostęp do internetowych układanek w zgrabny sposób rozwiązuje ten problem.

Rywalizacja czy współpraca?

Niektórzy puzzlomaniacy mogą uważać, iż puzzle online uniemożliwiają współpracę pomiędzy rówieśnikami. W przypadku rzeczywistych puzzli, nad układanką może pracować kilka osób, podczas gdy przed monitorem może zasiąść tylko jedna. Twórcy internetowych puzzli starali się jednak rozwiązać ten problem, wprowadzając grę na czas. Kiedy staramy się osiągnąć jak najlepszy wynik w rankingu, to jednocześnie rywalizujemy z innymi uczestnikami gry. Jest to jednak coś innego, niż stary dobry sposób na miłe popołudnie: usiąść ze znajomymi przy kominku i poświęcić czas na wspólne układanie wieloelementowego zestawu.

Lepiej więcej niż mniej

Jeśli mówimy już o ilości elementów, to należy tutaj zwrócić uwagę na coś, co dla wielu puzzlomaniaków może okazać się istotne: puzzle online są zazwyczaj na bardzo niskim poziomie. Najczęściej spotykamy układanki, złożone zaledwie z kilkudziesięciu elementów. Wersje dla dorosłych sięgają do setki, ale dla prawdziwego miłośnika puzzli to nadal będzie śmiesznie mało. Jeżeli jednak szukamy wciągającej rozrywki dla dzieci, puzzle online są do tego stworzone.