Puzzle 3D w trzech odsłonach

drewniane puzzle

puzzle-przestrzenneAlternatywą dla tradycyjnych, płaskich puzzli są puzzle przestrzenne. Jednak pod jedną nazwą kryje się dużo rodzajów i sposobów układania. Cechą charakterystyczną puzzli jest to, że składa się je z charakterystycznych elementów. W przypadku puzzli 3D mamy sprawa się komplikuje, bo czy z typowych kostek (z wypustkami i wcięciami) da się ułożyć trójwymiarowy obraz?

Puzzle przestrzenne można podzielić na kilka typów. Jednym z nich są te, które składa się z gotowych plastikowych elementów. Są one bardzo łatwe do złożenia, gdyż głównie liczy się efekt końcowy. Zestaw zawiera tylko kilka trójwymiarowych części, które wystarczy połączyć. Najczęściej przedstawiają one słynne budowle i inne obiekty architektoniczne (mosty, statuy etc.). Możemy je później postawić na półce i podziwiać. Do czołowych producentów tego rodzaju puzzli 3D należy firma CubicFun. Aby zwiększyć efekt wizualny firma wprowadziła zestawy, wyposażone w specjalną podstawkę z diodami LED, przez co po złożeniu budowli są one podświetlane, co wygląda fenomenalnie. Te puzzle są dostępne w przystępnych cenach np. w sklep puzzle.

puzzle 3D

Bardziej podobne do puzzli klasycznych są puzzle produkowane, np. przez firmę Wrebbit. Ich elementy wyglądają zupełnie jak kawałki zwykłych puzzli 2D. Składa się z nich najpierw płaskie części, które później dopasowuje się do siebie w płaszczyźnie tworząc miniaturową budowlę. Są one zdecydowanie trudniejsze do ułożenia i wymagają większej wyobraźni. Zaletą powyższych zestawów puzzli jest wierne odwzorowanie budynków czy pojazdów, nadrukowanych na elementach. Nie tylko prezentuje się to realistycznie, ale spełnia też funkcję edukacyjną.

Kolejnym rodzajem puzzli 3D są drewniane bądź plastikowe kolekcje. Płaskie elementy wyłamuje się z płytek i następnie składa według instrukcji. Drewniane zestawy można potem pomalować. Plastikowe są bardziej realistyczne, ale za to te drugie pachną drewnem, co zawsze będzie kojarzyło mi się z dzieciństwem. Te także uczą przy okazji zabawy i jeszcze lepiej rozwijają wyobraźnię.

drewniane puzzle

A na koniec przykład trójwymiarowego puzzlomaniactwa zza oceanu. Trzeba przyznać, że 287 złożonych przez panią Kim obiektów robi wrażenie i jest niezłą podstawą do otwarcia parku miniatur.