Wielka sztuka w małej wersji

Nanopuzzle, Dziewczyna z perłą

Co łączy Michała Anioła, Moneta, van Gogha i Vermeera? Oprócz ogromnego talentu plastycznego, również i to, że ich dzieła zostały kilkukrotnie pomniejszone i pocięte na tysiąc kawałków.

Nanopuzzle Balerina, Degas
Nanopuzzle: Balerina, Degas

Włoska firma Akena jest wydawcą nietypowej kolekcji. Nanopuzzle to miniaturowe układanki, w których pojedynczy element ma wymiary nie przekraczające 1 cm wielkości. Dokładnie kostka ma wymiary 0,8 x 0,9 cm. Elementacja Nanopuzzli wynosi 1000 kawałków. Po złożeniu puzzli w całość powstały obrazek ma 29,6 cm szerokości i 41,5 cm wysokości.

Nanopuzzle są tak nietypowo małe, że w 2006 roku wpisano je do Księgi Rekordów Guinnessa.

Puzzle są zapakowane w charakterystyczne podłużne pudełka w lekko złotej kolorystyce. Ułożenie tysiąca miniaturowych puzzli wymaga wiele cierpliwości, wytrwałości i precyzji. Warto wyposażyć się w pęsetę. Na szczęście czas może nam umilać obrazek, który wyłania się z porozrzucanych elementów.

Nanopuzzle czlowiek witruwiański, Leonardo da Vinci
Nanopuzzle: Człowiek witruwiański, Leonardo da Vinci

Kolekcja Nanopuzzli przedstawia słynne arcydzieła światowego malarstwa. Znajdziemy tam Człowieka witruwiańskiego naszkicowanego przez Leonardo da Vinciego oraz tegoż Mona Lisę, a także Dziewczynę z perłą Vermeera, Słoneczniki i inne obrazy van Gogha, Nenufary Moneta, detal ze Stworzenia Adama Michała Anioła i wiele innych reprodukcji obrazów.

Nanopuzzle, Słoneczniki van Gogha
Nanopuzzle: Słoneczniki, van Gogh

Akena jest firmą znaną również z produkcji puzzli przedstawiających słynne Mrówki Fabio Vettoriego, czyli kolekcję La Formiche.