Jak puzzle zdobyły świat

Stare puzzle

Nie tak dawno pisaliśmy na temat tego, kiedy, gdzie i w jakich okolicznościach powstały puzzle. O pierwszych firmach produkujących nasze ukochane układanki oraz to jak na początku XX w. zmieniała się ich koncepcja. Przyszedł więc czas na kolejne historyczne pytanie: Kiedy puzzle stały się światowym fenomenem?

Puzzle produkowane przez Parker Brothers, które w pierwszych latach XX w. przyniosły tej rodzinnej firmie stabilizację finansową na wysokim poziomie, były drewnianymi układankami, które z każdym kolejnym rokiem zyskiwały na popularności. Co ciekawe, ich sprzedaż szczególnie wzrosła w okresie Wielkiej Depresji. W roku 1933 ich sprzedaż sięgała 10 milionów egzemplarzy tygodniowo w samych Stanach Zjednoczonych! Jak można przypuszczać, puzzle stały się naturalną odskocznią od trosk trudnej codzienności, które w prosty i przyjemny sposób pozwalały osiągnąć sukces – choćby taki maleńki. Co więcej, w okresie recesji i problemów finansowych ogromnej większości rodzin, puzzle stały się świetną domową rozrywką, rekompensującą niemożność wyjścia do restauracji, nocnego klubu czy baru.

Stare puzzlePopularności w latach trzydziestych sprzyjał także fakt, iż puzzle zaczęły tanieć. Wielu bezrobotnych architektów, stolarzy i rzemieślników dobrze radzących sobie z obróbką drewna zaczęło tworzyć w zaciszu własnego warsztatu domowej roboty puzzle, które następnie sprzedawali na lokalnych targowiskach. Można je było także wypożyczyć! Wystarczyło odwiedzić drogerię czy bibliotekę i zapłacić kilka centów za dzień wypożyczenia – w zależności od ich rozmiaru.

Jeszcze większą furorę puzzle zrobiły kiedy drewniane układanki zamieniano na kartonowe. Doprowadziło to do zwiększenia produkcji tanich zestawu, na które pozwolić sobie mogła większość społeczeństwa. Co ciekawe, puzzle stały się także popularnym gratisem dodawanym do sprzedawanych w sklepach produktów. Puzzlowy szał stał się tak wielki, iż w 1932 roku w USA wprowadzono „tygodniowe puzzle” czyli wykrajane układanki dostępne w kioskach i stanowiskach z prasą. Wychodziło kilka różnych serii, w tym także tematycznych np. filmowe.

I tak puzzle opanowały świat – ich popularność stale rosła aż do II Wojny Światowej, która na jakiś czas sprawiła, iż ludzie mniej interesowali się kartonowymi czy drewnianymi wycinkami. Cóż, trudno się temu dziwić.