Jak wybrać puzzle dla dzieci?

Grudzień to czas prezentów – nie jest to teza szczególnie kontrowersyjna, choć niemało jest osób, które zmęczone wszechogarniającym pędem za coraz bardziej atrakcyjnym podarunkiem pod choinką, decydują się na święta skromniejsze i bardziej skupione na refleksji. Aby znaleźć złoty środek pomiędzy utratą połowy miesięcznej wypłaty, a całkowitym odrzuceniu tradycji obdarowywania się w okresie świątecznym, warto kupić prezenty mądre i niekoniecznie najdroższe w całym sklepie. Takie jak puzzle.

Puzzle to prezent dla całej rodziny – nadają się tak dla dorosłych, jak i dzieci. Decydując się na ich podarowanie pamiętać należy jednak o tym, iż nie każdy zestaw cieszący ulubioną ciocię, będzie tak samo odpowiedni dla ruchliwego pięciolatka. Wybór puzzli dla dzieci to przede wszystkim wybór takiego zestawu, który dostosowany jest do ich rozwoju manualnego, a także zdolności do koncentracji na jednym zadaniu przez dłuższy czas.

Układanki dla najmłodszych to swoisty miks puzzli oraz klocków. Uwagę zwrócić należy przede wszystkim na rozmiar elementów, a także materiał, z którego zostały wykonane. Nie mogą to być bowiem niewielkie kartonowe kwadraciki z wypustkami – takie puzzle stanowić mogą zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia malucha. Małe dzieci świat poznają oczami, dotykiem oraz…ustami. Z pasją więc wkładają do buzi wszystko, co je interesuje. Malutki element z powodu swojego kształtu może utkwić w gardle powodując śmiertelnie niebezpieczne zakrztuszenie. Warto więc sięgnąć po puzzle wykonane z miękkiej pianki lub drewniane, które stanowić będą doskonałe wsparcie treningu manualnego!

Wybierając puzzle dla starszaka mamy już nieco większe pole do popisu. Przedszkolaki są w stanie z sukcesem poradzić sobie z manipulacją mniejszymi, kartonowymi elementami, nie znaczy to jednak, iż z przyjemnością układać będą zestaw z 1000 elementami, składającymi się na Mona Lizę pędzla Leonardo da Vinci. Obdarowując małe dzieci puzzlami warto więc sięgnąć po takie, w których obraz nie jest przesadnie skomplikowany, ale przy tym kolorowy i wesoły. Ważne, aby nie posiadały one także zbyt wielu elementów – najlepiej kilkadziesiąt. Dzieci nie wytrwają bowiem przy puzzlach wiele godzin!

Puzzle to jednak doskonały prezent pod choinkę. Uczą cierpliwości, wzmacniają koncentrację, trenują małą motorykę oraz pobudzają kreatywność i ciekawość. To prezent mądry i niezbyt drogi. Jednym słowem – idealny!