Puzzle dla cierpliwych. Bo wielkość tkwi w małym!

Układanie puzzli jednym wydaje się proste, innym nieco bardziej skomplikowane. Wszystko zależy od naszego stopnia zaawansowania, wytrwałość i zdolności umysłowych. Istnieją jednak takie układanki, które nawet największego puzzlowego mistrza z pewnością wytrącą z równowagi. Poznajcie Nanopuzzle – elementy, które układa się za pomocą lupy i pęsety.

Puzzlowa (r)ewolucja

Czy zastanawialiście się kiedyś, w jakich okolicznościach powstały puzzle i jak wyglądał ich prototyp? Według informacji historycznych, przypadkiem wymyślił je XIX-wieczny brytyjski kartograf, John Spilsbury. Chcąc pomóc swym studentom opanować mapę Wielkiej Brytanii, porozcinał on ją na kawałki i poprosił, aby połączyli elementy z powrotem. Nauka poprzez zabawę musiała “zdać egzamin”, bo szybko rozprzestrzeniła się w społeczeństwie – tym razem już jako pełnoprawne puzzle. Dzisiejsze układanki przeszły skomplikowaną ewolucję, a wypuszczane na rynek zestawy mają idealne kształty, proporcje i przede wszystkim duży zakres motywów. Okazuje się jednak, że to wcale nie koniec ich rozwoju – oto pojawiły się bowiem rewolucyjne Nanopuzzle. Elementy tak małe, że trzeba je podnosić pęsetą, podbijają serca puzzlomaniaków na całym świecie.

Im mniej, tym zabawniej

Zaczęło się od układanki pod nazwą The World’s Smallest Jigsaw Puzzle, której pojedynczy kawałek mieści się na opuszku ludzkiego palca. Zestawy mają po 234 elementy, z których każdy ma wymiary ponad 1×1 cm (pół na pół cala). Cała układanka zajmuje tyle przestrzeni, co standardowego formatu wywołane zdjęcie. Producent Nanopuzzli, włoska firma Akena, poszła jednak o krok dalej, tworząc układankę, w której jeden kawałek mierzy 0,8 x 0,9 cm. Zestaw jest zdecydowanie większy, bo składamy tu obrazek z aż tysiąca elementów – końcowe wymiary, już po ułożeniu, to 29,6 x 41,5 cm. Wyjątkowości puzzlom nadaje fakt, że obrazki przedstawiają klasyczne dzieła sztuki znanych malarzy, jak Leonardo da Vinci, Van Gogh, Monet, Michał Anioł itd. Wyjątkowa zabawa z Nanopuzzlami jest więc gwarantowana. Tylko pamiętajcie – nie pogubcie elementów!