Potwory i spółka

Zozoville to jeden z tych fenomenów, który trafia w gusta miłośników puzzlomaniaków całego świata od lat. Te niezwykłe grafiki stworzone prze duet artystów – Johana Potmę oraz Mateo Dineena – to przykład tego, jak nietuzinkowa wyobraźnia w połączeniu z ogromnym talentem stać może się małym dziełem. Fantastyczny świat pełen dziwacznych, fascynujących potworów przyciąga uwagę tak bardzo, iż nie sposób się w nim nie zakochać.

Seria puzzli Zozoville stworzona przez firmę Heye to prawdziwy hit. I trudno się dziwić. Przeglądając to co stworzyli Potma i Dineen w swojej berlińskiej galerii nie może nie zachwycać. Dziwaczny i dziwacznie piękny świat potworów idealnie sprawdza się na puzzlach – barwne i zabawne grafiki pobudzają wyobraźnię, ale i zmuszają do refleksji nad tym czym jest prawdziwe piękno.

Świat przypominających zwierzęta potworów powstał w głowach dwójki artystów. John Potma to holenderski ilustrator oraz malarz, który w swoim CV ma pracę dla klientów takich jak Nickelodeon, znany kanał telewizyjny z animacjami dla dzieci, czy koncernów, a wśród nich Pepsi oraz Nivea. Potma w swoich pracach często sięga po niekonwencjonalne media – maluje akrylami lub tworzy kolaże na drewnianych skrzyniach, pudełkach po cygarach czy nawet starych znakach. Jego opowieści współtworzą więc wszystkie ślady, które pozostały na drewnianej powierzchni – pęknięcia, wgłębienia, rysy czy stare gwoździe.

Drugą połowę duetu tworzy Mateo Dineen, który twierdzi, iż urodził się z ołówkiem w ręce. Niezupełnie wie jednak, jak on się w niej znalazł. Urodzony w Stanach Zjednoczonych, swoje miejsce na świecie odnalazł jednak w Berlinie. Od dzieciństwa fascynowały go potwory wszelkiej maści – inspirowały go produkcje takie jak Muppety czy Gwiezdne Wojny, a także gry i książki z gatunku fantasy. Początkowo nie przypuszczał, iż kiedyś sam może „powoływać do życia” potwory – nigdy nie spotkał nikogo, kto zajmowałby się czymś takim! Aż w końcu obejrzał film o produkcji filmu Gwiezdne Wojny, w którym prezentowano jak powstały modele przeróżnych kosmitów. I tak wszystko się zaczęło…

Zozoville to grafiki, w których doskonale widać pasję, miłość do tworzenia oraz niczym nieskrępowaną wyobraźnię ich twórców. Czy można więc oczekiwać czegoś więcej? Nie!