Puzzlomaniaku – wypłyń na nieznane wody!

Jak większość z nas pewnie wie, puzzle to świetna rozrywka edukacyjna dla dzieci. Trudno o lepszy sposób na spędzanie rodzinnych wieczorów z naszymi pociechami. Dopasowywanie fragmentów układanki może być dla nich świetnym treningiem podstawowych funkcji umysłowych, takich jak pamięć, logiczne myślenie, przekształcanie obrazów itp. Ale czy układanie z dziećmi można przenieść na “wyższy poziom”, czyniąc je jeszcze ciekawszym?

Puzzle kojarzą nam się zwykle z wielkoformatowym, płaskim obrazkiem, który musimy złożyć z kilkudziesięciu do kilku tysięcy fragmentów. Skończone dzieło można oprawić i zawiesić na ścianie, czyniąc z niego świetną ozdobę wnętrza. Ale czy istnieje jakiś inny sposób układania puzzli – jeszcze bardziej rozwijający, a przy tym nowatorski i zaskakujący? Oczywiście, że tak! Są nim puzzle przestrzenne – mające nie jeden, nie dwa, ale całe trzy wymiary.

Za produkcję puzzli 3D odpowiada m.in. firma Cubic Fun. Oferowane przez nią układanki znacznie różnią się od tego, co znaleźć można na sklepowych półkach. Trójwymiarowe puzzle układamy bowiem tak, jakbyśmy budowali własnoręczną figurkę – czyli w pionie. Nie musimy mieć “oparcia” w postaci maty, sorterów czy innych skomplikowanych akcesoriów. Wystarczą puzzle i… nasz mózg! A jeśli chodzi o to ostatnie, możemy mieć pewność, że zabawa będzie przednia.

Układanie puzzli 3D sprawi przyjemność zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Zabawa z przestrzennymi fragmentami jest jednak szczególnie polecana dla najmłodszych (oczywiście od pewnego wieku), gdyż rozwija ich zdolności umysłowe znacznie lepiej, niż zwyczajne układanki. Może dzięki trójwymiarowym puzzlom wychowamy sobie małego inżyniera?

Puzzle firmy Cubic Fun to przede wszystkim znane budowle oraz inne fascynujące konstrukcje. Jedną z najpopularniejszych układanek tego producenta jest żaglowiec “Zemsta Królowej Anny”. Swoim wyglądem przypomina statek piratów (wystarczy zresztą poczytać o jego historii), na pewno spodoba się więc szczególnie chłopcom. By jeszcze bardziej wyćwiczyć wyobraźnię, podczas układania można zachęcić dziecko do wymyślenia ciekawej opowieści związanej z konstruowanym przedmiotem. “Zemsta Królowej Anny” wprawdzie ma już swoją legendę, ale czy znaczy to, że nie można wymyślić nowej…?

Puzzle 3D to świetna alternatywa dla standardowych układanek. Polecamy je wszystkim puzzlomaniakom, którzy chcą spróbować czegoś nowego – zarówno tym starszym, jak i nieco młodszym.