Cofnij czas z puzzlami 4D

puzzle 4d

A może by tak cofnąć się do Paryża lat 20? Aby to zrobić wcale nie trzeba być bohaterem filmu science-fiction, albo genialnym wynalazcom wehikułu czasu. Chcesz zobaczyć Nowy Jork? Nie musisz nawet stać w kolejce po wizę. Jak to wszystko możliwe? Cofaj czas i zwiedzaj najdalsze i najsłynniejsze miasta całego globu, dzięki puzzlom 4D.

Wszyscy znamy puzzle przestrzenne. Powstają z nich trójwymiarowe modele budowli, pojazdów i przedmiotów. Czy można więcej? Puzzle 4D pozwalają bawić się czasem i widzieć więcej. To świetny pomysł na wspólną zabawę, a przy tym wartościową naukę.

Miasto dawniej i dziś

Podstawową zasadą puzzli 4D są warstwy. Najlepiej wytłumaczyć to na przykładzie. Wśród puzzli przestrzennych tego typu dominują modele popularnych miast świata. Spróbujmy zatem wyjaśnić, jak układać puzzle 4D budując Nowy Jork. W pierwszej kolejności układamy płaskie puzzle, które przedstawiają warstwę historyczną. W tym wypadku będzie to obraz wysp, na których powstało miasto w XVII wieku. Ta część puzzli składa się z 592 elementów. Następnie ze 116 kostek układamy warstwę współczesną, czyli coś w rodzaju mapy. Warstwę współczesną z rozkładem ulic i budynków, nakładamy na pierwszą warstwę, można je ze sobą skleić delikatnie taśmą dwustronną, by się nie rozjeżdżały. Ostatnia część układanki pozwala prześledzić, jak Nowy Jork piął się w górę na przestrzeni lat. W specjalnie przygotowane miejsca w „warstwie współczesnej” wpinamy kolejne wieżowce według dat powstania. Pomoże nam plakat załączony do opakowania, z którego dowiemy się co nieco o drapaczach chmur. Po drodze „zbudujemy” także Statuę Wolności. W ten sposób powstanie makieta miasta z historią w tle.

Złóż miasto lub żołądek

Nowy Jork po złożeniu ma wymiary 711x304x114 mm. W ofercie producenta znajdują się także inne miasta, np.: Paryż, Londyn, Berlin, Hong Kong, Shanghai, Tokyo, Dubai Sydney, a nawet całe Stany Zjednoczone. Układanie puzzli 4D to świetna zabawa i okazja do poznania ciekawych miejsc z całego świata. Warto kupić miasto, w którym kiedyś byliśmy i odtwarzać widziane budynki i zabytki. Największym minusem puzzli 4D z miastami jest słabe odwzorowanie budynków. Są one podobne do oryginalnych tylko ze względu na kształt i zeskalowaną wielkość, są to tylko bryły bez szczegółów architektonicznych, co sprawia, że puzzle mogą być przez to mniej atrakcyjne.

Ciekawym produktem są także puzzle 4D, które przedstawiają ludzkie organy. Te układanki również składają się z warstw, które tym razem przedstawiają kolejne tkanki itp., obrazujące nasze wewnętrzne układy narządów.