Puzzle i fraktale to koszmarne połączenie

jigsaw fractal

Tej układanki nie ułożycie nawet znając jej rozwiązanie. Chociaż puzzle są niewielkie a elementów niezbyt wiele, to naprawdę będzie to wyzwanie tylko dla cierpliwych i pomysłowych graczy.

Tajemnica złamanych figur

Najpierw należy wyjaśnić, czym są fraktale. Jest to pojęcie ze świata matematyki, które pochodzi z łaciny: fractus czyli złamany. Choć szersze badania nad fraktalami pochodzą dopiero z lat 70. XIX wieku, to tak naprawdę figury te są obecne od zarania dziejów. Fraktale to figury, których części są podobne do całości, innymi słowy poszczególne elementy wyglądają podobnie, ale różnią się skalą przy zachowanej proporcji. Nawet matematycy mają problem z definicją fraktali, dlatego mówią bardziej o pewnym zbiorze figur o określonych cechach. Najłatwiej zrozumieć, czym są te struktury na przykładzie. Oto fraktale znane ze świata przyrody i matematyki:

fraktal

fraktale

fraktal 3

Puzzle fraktale

Współcześnie fraktale tworzy się za pomocą specjalnych algorytmów, które następnie są obliczane przez komputer i ukazywane jako graficzne struktury. Mogą mieć zatem różne formy i abstrakcyjne kształty. Ze względu na swoje właściwości fraktale są doskonałym pomysłem na interesującą łamigłówkę. Tak powstały puzzle Fractal Jigsaw, które stworzył Oskar van Deventer. Składają się one zaledwie z 9 kawałków i mają wymiary 32 x 30 cm. Pojedyncze elementy są dosyć duże, ale za to ich skomplikowany kształt zapewnia wysoki poziom trudności. Fraktalna struktura sprawia, że po ułożeniu elementu praktycznie znika on na naszych oczach wśród pozostałych. Widać to na filmiku:

Jak ułożyć takie puzzle? Przekonajcie się sami!