Jak ułożyć neuron, czyli w obronie puzzli online

Puzzle neuron

Układanie puzzli online to kwestia skomplikowana. W każdym razie dla każdego puzzlomaniaka. Nie jest to oczywiście zajęcie, które z tradycyjnymi puzzlami można swobodnie porównywać. Różnią się od siebie jak krzesło i fotel na biegunach. Niby na jednym i drugim się siedzi, ale całkiem inaczej. Tak też jest z układanką – niby chodzi o to samo, ale jednak zupełnie nie tak samo się to robi.

Wyższość tradycyjnych układanek wydaje się być oczywista. Można je obracać i oglądać na wszelkie strony. Można szukać dla nich miejsca, wpychać tam, gdzie myślimy, że powinny się znaleźć, a w końcu ze złością odłożyć na kupkę puzzli, które „gdzieś tu powinny pasować”. Nic się z tym równać nie może. Jest jednak taka kategoria puzzli, która w formie online sprawdza się całkiem nieźle i nawet przeniesiona do świata wirtualnego, całkiem dobrze się „układa”. Puzzle edukacyjne.

Szczególnie zaś takie puzzle, które służyć mogą jako doskonałe narzędzie w nauce przedmiotów ścisłych, choć i nie brak humanistycznych. Układanki te są bowiem świetnym i niezwykle prostym wsparciem procesu dydaktycznego, o którym nauczyciele zapominają. Właśnie „opatrzenie się” z wieloma przeróżnymi zagadnieniami jest dla wielu uczniów drogą do łatwiejszego zapamiętywania zasadniczej treści lekcji. Nauka w oparciu o zmysł wzroku to przecież nic nowego – od lat promuje się przeróżne techniki uczenia związane z rysowaniem diagramów, grafów oraz rysunków pomocniczych. Czemu więc nie zaangażować do tego odrobiny koncentracji oraz uwagi?

W internecie od miejsc, które oferują puzzle edukacyjne jest całkiem sporo. Układanki tego typu są także niezwykle bogate treściowo – znaleźć można właściwie wszystko. Od puzzli, dzięki którym łatwo można nauczyć się podziału komórkowego, fotosyntezy, struktury komórek czy metamorfoz pewnych organizmów, przez ciekawie potraktowane zagadnienia z fizyki, takie jak choćby optyka, elektromagnetyzm czy prawa ruchu, aż do nauk historycznych czy społecznych. Nie ma bowiem takiego tematu, którego nie dałoby się przedstawić za pomocą rysunku.

Nauka więc nie musi być nudna, dłużąca się i bezowocna. Zamienić ją można w zabawę. Nie bójmy się więc czasem sięgnąć po takie „zabawki”, które zwykle lekceważmy. Puzzle online czasem sprawdzają się przecież całkiem nieźle!