Świat puzzlami mapowany

Mapy mogą nam się kojarzyć na wiele sposobów. Jedni kojarzą je z niezbyt twórczymi lekcjami geografii, gdzie musieli na pamięć wykuwać lokalizacje dziesiątek miast i regionów. Drudzy będą je kojarzyć z przygodą podróży. A Wy powinniście kojarzyć je z puzzlami!
Prawda jest taka, że połączenie puzzli i geografii nie jest niczym nowym. W końcu na początku kartografii dostępne były tylko fragmentaryczne szkice terenu, które trzeba było połączyć odpowiednio, żeby uzyskać cały obraz. Brzmi znajomo, prawda?

źródło: https://www.art-puzzle.pl

Idąc tym tropem, możemy zrobić to w drugą stronę. Weźmy już gotowe mapy, potnijmy je i próbujmy złożyć ponownie. Tak oto powstają geograficzne puzzle. W ten sposób będziemy mogli podszkolić się z geografii, bo, wpatrując się godzinami w wyłaniające się z rozsypanych puzzli mapy, w końcu wejdą nam do głowy samoistnie. Typowe mapowe puzzle to mapy kontynentów. Poza samymi konturami geograficznymi, możemy tam zobaczyć zwierzęta zamieszkujące dany region, flagi państw czy ich granice. Godnym polecenia zestawem flagowym jest ten prezentowany przez firmę Educa. Jest on w pełni zapełniony flagami i w dodatku zawiera klej umożliwiający przyklejenie do antyramy.

Ciekawego smaku dodaje kolekcja “urok starych map”. Znajdziemy tam prawdziwe żeglarskie mapy, dzięki którym możemy poczuć się niczym piraci zdobywający nowy statek. Odkryjemy antyczne mapy sferyczne niczym poszukiwacze skarbów wchodzący do świeżo odkopanej biblioteki. Lub poznamy lepiej realia historyczne poprzez zobrazowanie ówczesnych podziałów sił na mapach historycznych. Puzzle takie produkowane są przez firmy Heye, Educa i Ravensburger. Ci pierwsi dodają do układanek nawet plakat! 

Warto łączyć zabawę i naukę, a takie puzzle to ku temu świetna okazja.