Puzzle pod mikroskop

puzzle system nerwowy

Mikroskopijny świat, którego nie widać gołym okiem może zachwycić każdego – nie tylko naukowców. Oto puzzle z kolekcji System Nerwowy, które nadwyrężą system nerwowy niejednego gracza.

Wygląda jak rozmazane pawie pióra albo dzieło współczesnego artysty. Tymczasem jest to nic innego jak komórki nerwowe w dużym powiększeniu. Czysta biologia, trochę eksperymentalnego podejścia i dobry aparat fotograficzny. To przepis na intrygującą fotografię, ale firma Nervous Systems poszła o krok dalej i stworzyła zupełnie nietypowe puzzle.

Po pierwsze, układanki wyróżnia to, co na nich się znajduje. Są to fotografie wykonane przez IlusArt i przedstawiające struktury komórkowe różnych układów w organizmie, neurony i inne mikroskopijne obrazy. Do zdjęć nie pozowały zwykłe komórki, ale na przykład komórki skóry pobrane od pacjentów cierpiących na Parkinsona (Red Neural Network), komórki macierzyste z ludzkiej tkanki tłuszczowej czy komórki skórne nosorożca Fatu. Zwierzę jest jednym z czterech ostatnich przedstawicieli gatunku północnego nosorożca białego. Naukowcy wierzą, że kiedyś uda się przywrócić ten gatunek i dlatego pobierają materiał genetyczny. Pozostałe fotografowane komórki również mają spełniać jakieś cele: służą do przeprowadzania badań nad chorobą Parkinsona czy Alzheimera, więc są to unikalne zjawiska.

Po drugie, puzzle mają dosyć niewielkie rozmiary, które nawiązują do mikroskopijnych wymiarów fotografowanych obiektów. Każda z ośmiu biologicznych układanek jest dostępna w trzech rozmiarach i kształtach:

  • kwadrat 12,7 x 12,7 cm – składa się z 51 elementów,
  • prostokąt 15,24 x 22,86 cm – składa się z 105 elementów,
  • koło 25,4 cm – składa się z 157 cm.

Po trzecie, wyróżnia je niezwykły kształt pojedynczych kawałków. Precyzyjnie zaprojektowane i wycięte kawałki mają kształt struktur komórkowych, łańcuchów DNA, ludzkiego mózgu, tkanek itd. Wszystko zostało utrzymane w biologicznej tematyce.

Puzzle są produkowane ze sklejki. Wzór został zaprojektowany komputerowo, a wycięty laserem, dzięki czemu drewniane puzzle charakteryzują się starannością i dobrym dopasowaniem elementów.

Generative jigsaw puzzles from Nervous System on Vimeo.