Humorystyczna historia w kawałkach

Puzzle od samego początku swego istnienia służyły jako pomoc w nauce. Pierwsze z nich były przecież mapami naklejonymi na cieniutkie drewniane deseczki, które następnie przecinane były wzdłuż granic państw i służyły do przyjemniejszej wersji nauki geografii. Puzzle mogą być także świetnym wsparciem do nauki innych przedmiotów – w tym historii. Oczywiście jeśli temat ten potraktujemy z odpowiednią dawką poczucia humoru oraz z przymrużeniem oka.

Aby najmłodszych puzzlomaniaków przekonać do nauki historii najlepiej będzie sięgnąć po humorystyczne zestawy traktujące epoki jako kanwę do zabawy. Doskonałym tego przykładem jest seria Kawałki historii znanej holenderskiej firmy Jumbo. Ten producent puzzli z tradycjami nie boi się korzystać zarówno z klasyki malarstwa i rysunku, jak i zabawnych grafik tworzonych przez współczesnych artystów. Kawałki historii należą do tej drugiej kategorii.

źródło: http://www.art-puzzle.pl
źródło: http://www.art-puzzle.pl

Jest to seria kilku humorystycznych rysunków, które prezentują epoki w krzywym zwierciadle. Rysunki tworzone przez Roba Derska pełne są postaci, które raczej nie dodają powagi scenom. A przecież tematyka puzzli jest zdecydowanie poważna – mamy bowiem do czynienia z tematami zgoła kontrowersyjnymi. Są to m.in. walki brytyjskiej floty z piratami, wojny i wojenki starożytnych Rzymian, budowa kolei na Dzikim Zachodzie, czy też mocno fantastyczne wyobrażenie średniowiecznego zamku, który zdecydowanie bardziej przypomina serial „Gra o tron”. Wszystkie te zestawy łączy jedno – zabawny kontrast między konfrontującymi się stronami: zdziwieni Indianie przyglądają się z niedowierzaniem „białym twarzom” kładącym stalowe szyny, dostojni Rzymianie wpadają w osłupienie na widok przybyszy z dalekich, wschodnich krajów, zaś eleganccy Brytyjczycy próbują odeprzeć napór dzikich piratów.

Serię Jumbo kupić można w niezawodnym sklepie internetowym art-puzzle.pl. Kawałki historii znaleźć można wśród nowości firmy Jumbo na 2017 rok. W chwili obecnej dostępne są cztery zestawy serii.

Jeśli więc chcecie swoje pociechy zainteresować tym, co działo się przed wiekami, nie zmuszajcie ich do ślęczenia przed podręcznikami. Najlepiej zacząć od kilku intrygujących rysunków oraz świetnej, rodzinnej zabawy. I nawet jeśli nie nauczycie ich tego, kim byli starożytni Rzymianie, ani tego co działo się na Dzikim Zachodzie w czasach pionierów, przynajmniej wyćwiczycie cierpliwość, koncentrację oraz skupienie na zadaniu, które to z całą pewnością im się przydadzą.