Wychowaj dziecko puzzlami

Dziecko układa puzzle

Puzzlomaniaka do spędzenia kilku godzin nad setkami, a nawet tysiącami drobnych elementów nie trzeba przekonywać. Wielu doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że puzzle to jedna z najlepszych rozrywek świata. Nie wszyscy jednak wiedzą, że puzzle to także fantastyczne…narzędzie wychowawcze!

Układanie puzzli ma zbawienny wpływ na wiele obszarów życia. To genialne ćwiczenie cierpliwości, koncentracji, uwagi, a także – jak wskazują badania psychologów – kompetencji związanych z myśleniem przestrzennym, a być może nawet umiejętnościami matematycznymi. To jednak nie wszystko! Regularne układanie puzzli ma zbawienny wpływ na ludzki mózg, uruchamiając leniwe neurony obydwu półkul, które zmuszone do intensywnej pracy są lepiej odżywione, a co za tym idzie – dobrze rozwinięte i sprawniejsze.

Dziecko i puzzlePuzzle rozwijają także szereg cech i postaw, które przydają się już w dzieciństwie. Eksperci zajmujący się zdrowiem dziecka podkreślają, że ta zabawa to genialny pomysł na trening charakteru, który warto stosować już we wczesnym nauczaniu. Sprawdza się świetnie jako zabawa w grupie – dzieci pracujące wspólnie nad układanką, uczą się współpracy, podziału obowiązków oraz planowania.

Dlatego też, pierwsze puzzle warto podarować dziecku bardzo wcześnie. Te przeznaczone dla najmłodszych, to zwykle układanki posiadające duże i bezpieczne elementy – zwierzęta, rośliny czy przeróżne obiekty lubiane przez dzieci. Najczęściej składają się z kilku zestawów o różnym poziomie trudności – najprostsze posiadają tylko dwa elementy, te najtrudniejsze zaś siedem. Zabawa nimi jest dla młodego puzzlomaniaka nie tylko frajdą i nauką rozpoznawania kształtów, ale także doskonałym treningiem manualnym – uczą się precyzyjnie chwytać elementy i wkładać je w odpowiednie miejsca. Są przy tym łatwe do operowania, z powodu odpowiedniej grubości kartonu, z którego zostały wykonane. Wyraźne kolory, duże klockowate puzzle o wzornictwie prostym, choć rozpoznawalnym dla dzieci, mogą być świetną zabawką nawet dla dwulatka.

Ofiarując dzieciom pierwsze puzzle, oferujemy im szansę na zdrowy rozwój – warto więc zainwestować kilkanaście złotych. W przyszłości może się to zwrócić z nadwyżką!