Wszystkiego najlepszego z okazji Narodowego Dnia Puzzli

Puzzle są z nami od kilku wieków. Podobno wynalezione zostały w XVIII wieku. I choć wraz z upływem czasu zmieniały się bardzo – od map przyklejonych do cienkich deseczek oraz przecinanych wzdłuż krawędzi państw, przez ręcznie wycinane obrazy na drewnie, aż po maszynowo cięte puzzle, w których drewno zastąpiono kartonem. I właśnie teraz, 29 stycznia obchodzą one swoje święto!

National Puzzle Day to dzień, który w Wielkiej Brytanii oraz na Stanach Zjednoczonych całkowicie poświęcony jest tej fantastycznej rozrywce. To bardzo młode święto – zostało ono wymyślone dopiero w 2002 roku przez Jodi Jill, dziennikarkę, która tworzyła gry, puzzle, łamigłówki i zagadki dla gazet. Celebrowanie Dnia Puzzli miało być dla niej sposobem na dzielenie się z innymi jej radością związaną z tą rozrywką. Z czasem święto to stało się jeszcze bardziej popularne, a dziś w jego obchody włączają się także duże puzzlowe marki, takie jak choćby brytyjska firma Gibson.

Choć Narodowy Dzień Puzzli od jakiegoś czasu pojawia się w przestrzeni medialnej i reklamowany jest głównie w sieci przez przeróżne podmioty, to wciąż nie pod koniec stycznia kupowane jest najwięcej zestawów. Jak dowiedzieć można się z krótkiej rozmowy opublikowanej niedawno na stronie Newspressnow.com, najwięcej puzzli sprzedawane jest w okresie świątecznym. Przez resztę roku, ich sprzedaż utrzymuje się na podobnym poziomie.

Najpopularniejsze zestawy to przede wszystkim puzzle artystyczne oraz w stylu vintage. Rosnącym zainteresowaniem cieszą się też puzzle tworzone w oparciu o sztukę lokalnych artystów, które następnie „przerabiane” są na puzzle przez niezależnych, małych producentów. Tego typu puzzle nie trafią raczej do szerokiej publiczności, traktowane są więc jak swoiste unikaty.

Co decyduje o popularności puzzli? Wszystko kryje się w wyzwaniu, jakie oferują. Zmuszają mózg do działania, a po jakimś czasie widzimy wyniki tej pracy umysłowej. Być może dlatego, puzzle są popularne przede wszystkim wśród osób dorosłych – pokolenia, które nie przywykło w dzieciństwie do spędzania wielu godzin przed ekranem telewizorów, komórek czy tabletów.

Z okazji Narodowego Dnia Puzzli wszystkim Puzzlomaniakom życzymy więc wspaniałych, kolorowych wyzwań, które zawsze kończą się wspaniałym sukcesem!