Sprawny mózg dzięki puzzlom

 

Wszyscy dobrze wiemy, że mózg to wcale nie jest mięsień. Jeśli jednak chcemy o niego dbać, to musimy o nim właśnie w ten sposób myśleć. Tak samo jak kulturyści na siłowni, musimy dostarczać mu niezbędnych wartości odżywczych, odpoczywać i przede wszystkim ćwiczyć!

W internecie możemy znaleźć wiele rzekomych wspomagaczy dla naszego mózgu. Czasem są to suplementy diety z „magicznych” ziół, a czasem cudowne ścieżki dźwiękowe mające wprowadzić nas w inne stany świadomości. Ale prawda jest prosta i dokładnie taka sama jak z naszymi mięśniami. Nic nie przychodzi za darmo. Chcąc mieć sylwetkę jak z okładki magazynu, musimy ćwiczyć na siłowni. A jeśli chcemy mieć sprawny mózg, to musimy dawać mu odpowiednie wyzwania kreatywno-intelektualne.

Właśnie! Kreatywne i intelektualne. Nasz mózg dzieli się na dwie półkule. I ta druga nie jest na wypadek, gdyby ta pierwsza przestała działać. Ani też nie jest po to, żeby sprawdzać, czy ta druga policzyła wszystko dobrze. Nasze półkule mają podzielone zadania. Ta lewa jest odpowiedzialna za analityczne myślenie. Pozwala ona nam sekwencyjnie rozwiązywać zadania przy zastosowaniu odpowiedniej logiki. Prawa półkula zajmuje się kreatywnym myśleniem. Pomaga nam ona z emocjami, intuicją i podejściem holistycznym. Układając puzzle, ćwiczymy wszystkie te funkcje! Z jednej strony musimy utrzymać skupienie na pojedynczych elementach i próbować dopasować je do powstającego obrazka, a z drugiej strony potrzebujemy wyobraźni i całościowej wizualizacji tego, co układamy. Nasz mózg zyska nie tylko na rozwoju poszczególnych jego zdolności, ale wytworzy też więcej połączeń unifikujących wszystkie jego części.

Dzięki regularnym „łorkautom” z puzzlami zapobiec możemy demencji i innym chorobom neurodegeneracyjnym jak np. Alzheimer. W takim razie, łapmy za puzzle i zacznijmy układać! A jeśli cierpimy na niedobór świeżych wyzwań układankowych, to warto zajrzeć na stronę Art-Puzzle.pl . Jest to bowiem najlepiej wyposażony sklep puzzlowy w internecie. Czekają tam na nas różnorodne zestawy, poczynając od zwykłych zdjęć natury przez dzieła sztuki aż po wiele nieklasycznych kreatywnych puzzli.