Specjalista ds. puzzli poszukiwany!

Wyobrażacie sobie swoją pracę marzeń? Już nie musicie! Wystarczy przeczytać ogłoszenie jakie wystosowało The Strong National Museum of Play, zlokalizowane w Rochester w stanie Nowy Jork. Poszukują oni bowiem człowieka do zadań specjalnych – katalogera puzzli.

Praca w Muzeum poświęconym grom i zabawom zdecydowało się wielkie przedsięwzięcie. Przygotowanie i ułożenie kolekcji ok. 7,5 tysiąca zestawów puzzli, z których najstarsze pochodzą nawet z XVIII wieku! Aby to zrobić poszukują śmiałka, który w ciągu sześciu miesięcy zdecyduje się poświęcić całkowicie puzzlom.

Wbrew pozorom praca ta nie będzie polegać na ułożeniu każdego zestawu od początku do końca. Kataloger będzie mieć za zadanie złożyć tyle, aby być w stanie rozpoznać, co przedstawia układanka, z jakiego okresu historycznego pochodzi oraz gdzie mogła zostać stworzona. Aby złożyć wszystkie puzzle znajdujące się w kolekcji muzeum potrzeba by było bowiem znaczenie, znacznie więcej czasu.

Jak twierdzą przedstawiciele muzeum, idealny kandydat do pracy wcale nie musi być ekspertem i posiadać dużego doświadczenia w układaniu puzzli. Najważniejsza w procesie selekcji będzie bowiem znajomość historii oraz ikonografii, która pozwoli na szybkie identyfikowanie puzzli, tak czasowego jak i geograficznego.

– Musi to być osoba niezwykle ciekawa i gotowa na to aby się uczyć. Będzie mieć ona szanse poznać kolekcję nie podobną do żadnej innej na świecie –

twierdzi Christopher Bensch, nadzorujący kolekcję muzeum.

Praca marzeń dla puzzlomaniaka? Być może. Pod warunkiem, iż nie marzy on przy okazji o pokaźnej gratyfikacji finansowej. Jak bowiem twierdzi Bensch, w proponowanym zadaniu największym wynagrodzeniem będzie satysfakcja. Kataloger na start otrzyma nieco więcej niż płaca minimalna, ale nie na tyle aby można było spełnić nawet nieśmiałe marzenia o nowym samochodzie. Wraz z wypłatą jednak można oczekiwać dodatkowych korzyści, nie tak oczywistych w przypadku pracy w Stanach: urlop płatny czy ubezpieczenie zdrowotne. Co więcej, wraz z zakończeniem prac nad kolekcją puzzli, muzeum nęci innymi formami współpracy.

Jakie przy tym należy spełnić warunki? Przede wszystkim co najmniej licencjat z muzealnictwa, historii, nauk humanistycznych lub pokrewnych dziedzin, a także doświadczenie w tworzeniu baz danych. Kandydaci zachęcani są do składania swojego CV wraz z listem motywacyjnym oraz filmem prezentującym ich zdolności w puzzlowej materii.

Puzzlomaniacy do dzieła!