Rozszerzenie puzzlowej rzeczywistości

Rozszerzona rzeczywistość (AR – z języka angielskiego augmented reality) to jeden z najbardziej interesujących fenomenów technologicznych XXI wieku. Najprościej rzecz ujmując jet to system, który realność z wirtualnością – świat rzeczywisty z tym, który został wygenerowany przez komputer. Jest on całkowicie interaktywny w czasie rzeczywistym i działa zwykle dzięki kamerze urządzenia mobilnego, które obsługuje aplikację AR. Czy jednak rozszerzona rzeczywistość może mieć coś wspólnego z puzzlami? Jak najbardziej!


Są takie osoby, które puzzlami przestają interesować się zaraz po ich ułożeniu. Satysfakcja związana z uporaniem się z tą swoistą łamigłówką nie trwa długo – na pewno zaś nie tyle czasu, ile trwa złożenie do kupy obrazka składającego się z tysiąca elementów. Kiedy już przekopią się przez stosy fragmencików niebieskiego nieba, woreczek elementów z zielenią traw i roślin, nie bardzo wiedzą co z całą to zabawą zrobić. Skleić i oprawić? Czy może lepiej rozłożyć i wpakować do pudełka? Satysfakcję związaną z ułożeniem puzzli można sobie jednak nieco przedłużyć. Jakiś czas temu zadbała o to niemiecka firma Ravensburger.

Jej pomysłem na to, aby puzzle stały się jeszcze bardziej atrakcyjne jest właśnie rozszerzona rzeczywistość. W ofercie tej doskonale znanej wszystkim puzzlomaniakom firmy znaleźć można bowiem takie zestawy, które współdziałają ze specjalnie przygotowaną aplikacją mobilną. Wszystko razem sprawia, iż obraz puzzli może się całkowicie zmienić.

To jak działa rozszerzona rzeczywistość najlepiej opisać na przykładzie zestawu 1000-elementowych puzzli z krajobrazem Paryża. Ten z pozoru dość typowy obraz, w którego centrum znajduje się wszystkim znana wieża Eiffla, otoczona paryskimi dachami. Aby Paryż w naszych oczach nabrał jednak nieco życia oraz swojej charakterystycznej tajemniczości, wystarczy aplikacja mobilna, która zeskanuje obraz. A potem pokaże nam stolicę zakochanych nocą. Co szczególnie interesujące, wcale nie musimy ograniczyć się do wycinka panoramy. Obracając tablet czy telefon o 360 stopni, będziemy mogli obejrzeć cały krajobraz! Ciekawym zestawem jest także panorama norweska, której za pomocą aplikacji można zamienić z krajobrazu letniego na zimowy.

Nowoczesne technologie odciskają więc swoje piętno nawet na tak tradycyjnych rozrywkach jak puzzle. I trzeba oddać firmie Ravensburger – robią to w przyjemny, nienachalny sposób. To bowiem wciąż kartonowe puzzle stanowią centrum i cel naszej zabawy. Zabawy, którą możemy sobie odrobinkę przedłużyć.