Puzzlowi potentaci

Wóz na siano

Choć w świecie producentów puzzli wiele jest dziś firm oferujących zestawy, które spełnić mogą oczekiwania nawet najbardziej wyszukane i wygórowane, jest taka jedna, której pudełko w swojej kolekcji ma prawdopodobnie każdy puzzlomaniak. To niemiecka firma Ravensburger, absolutny lider nie tylko europejskiego, ale i światowego rynku.

Firma Ravensburger została założona przez Otto Roberta Maiera w 1883 roku, a swoją nazwę zawdzięcza niewielkiej miejscowości w Górnej Szwabii – na południu Niemiec. Pierwszy właściciel, fundator oraz pomysłodawca swoją działalność rozpoczął od publikacji instrukcji oraz folderów informacyjnych dla rzemieślników i architektów i bardzo szybko dorobił się pokaźnego majątku. Już rok po założeniu na rynek wypuścił swoją pierwszą grę Podróż dookoła świata”.

Na przełomie XIX i XX wieku, poświęcone dziecięcym zabawom, coraz większe znaczenie miały także gry planszowe oraz przeróżne zabawki służące wspólnym, rodzinnym aktywnościom. W ciągu kilkunastu lat firma rozwinęła się tak bardzo, że jej logo stało się rozpoznawalne – niebieski trójkąt z nazwą firmy został więc zarejestrowany, a planszówki, gry i zabawki nim firmowany zaczęły trafiać do krajów zachodniej Europy, Cesarstwa Austro-Więgier oraz Rosji. Przed I wojną światową, Ravensburger w swej ofercie miał już 800 produktów!

Mimo, iż firma ucierpiała w trakcie II wojny światowej, a jej siedziba i wytwórnia zostały zniszczone, nie przestano tworzyć nowych tytułów. Skoncentrowano się na grach dla dzieci oraz książkach – głównie poświęconych sztuce, architekturze oraz hobby. W latach sześćdziesiątych Ravensburger wyprodukował swoje pierwsze puzzle, a rosnące zapotrzebowanie sprawiło, iż zmuszeni byli nie tylko podzielić firmę na dwie gałęzie – jedną zajmującą się wyłącznie książkami, drugą zaś grami.

W chwili obecnej, Ravensburger w swojej ofercie posiada ok. 1800 różnych książek, 850 gier, do których zaliczają się puzzle – wyróżniające się jakością oraz nowoczesnym wykonaniem. Ich niezwykle bogata oferta obejmuje właściwie wszystkie najważniejsze typy i tematy, od puzzli edukacyjnych i przeznaczonych do najmłodszych puzzlomaniaków, po puzzle fotograficzne i artystyczne. Układanki stały się ich znakiem firmowym i właśnie z ich powodu stali się prawdziwie sławni. A tę silną pozycję na rynku ugruntowano we wrześniu 2010 roku, kiedy to Ravensburger pobił rekord świata należący uprzednio do firmy Educa, na największe komercyjne puzzle świata. Składająca się z ponad 32 tysięcy elementów układanka mierząca 5,18 na 1,8 metra została zaprojektowana przez Keitha Haringa i nowi tytuł „Podwójna retrospekcja”. Puzzle sprzedawane są wraz z wózeczkiem, który pozwala przewieźć ogromne pudło kryjące w swoim wnętrzu tę fantastyczną grafikę.

Produkty firmy Ravensburger sprzedawane są dziś już do ponad 50 krajów świata – w tym Polski. Do kraju nad Wisłą trafiły ok. 20 lat temu i do dziś są jednym z najpopularniejszych puzzlowych wyborów. I trudno się temu dziwić – próżno na rynku znaleźć firmę, która oferowałaby aż tak wiele!