Puzzle układaj – mózgowi pomagaj

Układanie puzzli

Każdy odpowiedzialny i doświadczony rodzic powie, że aby dziecko rosło zdrowe i mądre, trzeba dostarczać mu rozrywki i stymulacji. Ma to szczególne znaczenie dla rozwijającego się dziecięcego mózgu – naszego najcenniejszego organu. W plątaninie neuronów znajduje się centrum naszej inteligencji, wszystkich umiejętności oraz pamięci, tak bardzo przecież wrażliwej. A jak wskazują badania, o jego zdrowie i witalność zadbać można całkiem łatwo. Na przykład układając puzzle.

Puzzle to prawdziwa „witaminadla mózgu – ich układanie wpływa pozytywnie na wiele funkcji, za które odpowiadają nasze szare komórki. Są to zarówno proste procesy poznawcze, czyli na przykład spostrzeganie, jak nieco bardziej skomplikowane – analiza przestrzenna, pamięć, uwaga i koncentracja. Podczas układania puzzli aktywowane są wszystkie te ośrodki – pamięć niezbędna jest na samym starcie, kiedy to uczymy się obrazka i próbujemy zapamiętać jego najważniejsze, wyróżniające się elementy. Spostrzeganie i analiza przestrzenna uruchamiane są zaraz potem – to dzięki nim jesteśmy w stanie znaleźć odpowiedni element, a następnie odnieść go do całości układanki. Uwaga i koncentracja proces ten aktywnie wspierają i przyspieszają.

Biorąc pod uwagę tak różnorodne i kompleksowe zaangażowanie tak wielu różnych korowych ośrodków mózgowych, układnie puzzli wydaje się być idealną rozrywką zarówno dla dzieci, które te zaawansowane funkcje wykonawcze powinny ćwiczyć od najmłodszych lat, jak i dla osób dojrzałych i starszych, którzy zauważają pewne problemy z pamięcią. Puzzle to także świetna terapia dla ludzi po udarach, którzy muszą odzyskać pewne umiejętności, nic więc dziwnego, że zalecana jest często przez specjalistów w centrach rehabilitacji.

Puzzle ćwiczą nie tylko pamięć i hartują uwagę, są także fantastycznymi nauczycielami zdolności przestrzennych i wzrokowych. Dowodzi tego seria eksperymentów badaczy z Uniwersytetu Chicagowskiego. Dwa lata obserwacji i porównań dzieci regularnie układający puzzle z tymi, które tego nie robią, pozwoliły im stwierdzić, iż te pierwsze lepiej radzą sobie w zadaniu wymagającym tzw. inteligencji przestrzennej. Umożliwia ona rozumienie otoczenia dzięki kształtom i wyobrażeniom pochodzącym zarówno ze świata zewnętrznego jak i wewnętrznego – osoba “myśli obrazami”, ma bogatą wyobraźnię, zwraca uwagę na szczegóły oraz jest wrażliwa na przedmioty, kolory oraz układy przestrzenne.

Jeśli więc chcecie mieć dzieci, których mózg rozwija się zdrowo i zdrowo funkcjonuje, odwiedźcie sklep z puzzlami! Drewniane, piankowe lub kartonowe – wszystko jedno. Każde tak samo świetnie pomogą im wyrosnąć na mądrych i zdolnych dorosłych.