Puzzle i ekologia – te elementy pasują do siebie

puzzle ekologiczne

Wydawałoby się, że puzzle to produkty mające niewiele wspólnego z dbaniem o środowisko. Ekolog potrafiłby pewnie szybko obliczyć ile drewna potrzeba na zrobienie jednego zestawu. Jednak puzzle mogą mieć więcej wspólnego z naturą, niż tylko obrazki, które są na nich drukowane.

Wszystko ze względu na sposób produkcji puzzli i materiałów potrzebnych do ich wykonania. Układanki wycina się z tektury, na którą zwykle (w zależności od techniki) nakleja się papier z wydrukowanym obrazkiem. W ten sposób do wytworzenia puzzli potrzebne są dwa materiały. Wydawałoby się, że samo wykrajanie nie generuje strat, w końcu każdy element jest potrzebny do złożenia całości. Niemniej jednak niektóre maszyny wycinają zbędną ramkę obrazka, no i produkują wióry, jako produkt uboczny, których może być całkiem sporo w produkcji na dużą skalę.

Z tych względów wiele firm zdecydowało się stosować zasady ekologii i oszczędności podczas produkcji popularnej gry. Przykładem takiego producenta jest hiszpański wydawca – Educa. Papier użyty do wytwarzania ekologicznych puzzli pochodzi z recyclingu. Podobnie firma Clementoni, która od wielu lat używa materiałów ekologicznych i surowców wtórnych.

Wraz z rozwojem technologii, w produkcji puzzli zaczęto wykorzystywać piły laserowe, które pozwalają ograniczyć straty materiału, a do tego zapewniają precyzje i dopasowanie elementów. Firmą, wykorzystującą nowe technologie jest wydawca puzzli Jumbo. Dzięki zastosowaniu techniki cięcia DCM 2.0, puzzle tego producenta charakteryzują się wyjątkową precyzją. Po złożeniu obrazka nie da się pod palcami wyczuć przejść pomiędzy poszczególnymi kostkami.

W taki sposób producenci puzzli dbają nie tylko o naszą rozrywkę, lecz również o środowisko naturalne.