Puzzle na czas domowej roboty

Puzzle to jedna z tych rozrywek, która najczęściej kojarzy się z relaksem, spokojną i bezstresową czynnością, która koi nerwy i uspokaja, pozwalając odpocząć „głowie”. Tymczasem, coraz częściej także i one zamieniają się w rywalizację – tak w przypadku przeróżnych turniejów indywidualnych czy drużynowych, jak i gier online. Pewni puzzlowi pasjonaci oraz miłośnicy DIY (z ang. do it yourself – zrób to sam) postanowili zrobić krok dalej i przygotowali specjalne puzzle, które układa się na czas.

Wyścig z czasem to coś, do czego przywykli puzzlomaniacy oddający się swojej ulubionej rozrywce za pomocą komputerów. Puzzle online bowiem w wielu wypadkach układa się w takiej formie. Dzięki stronie HomeMadeGarbage (czyli z angielskiego Śmieci Domowej Roboty), wiemy jak w stosunkowo nieskomplikowany sposób wykonać „analogowe” puzzle, które same liczą czas potrzebny na ich ułożenie.

Pomysł jest tak prosty, iż trudno uwierzyć, że ktoś nie wpadł na niego wcześniej. Aby w zaciszu własnego warsztatu wykonać puzzle, które układać można na czas potrzeba zaledwie kilka materiałów. Tym najważniejszym jest taśma wykonana z miedzianej folii, którą wyłożyć należy tył każdego elementu układanki – tą zresztą stosunkowo prosto można wykonać od podstaw. Twórca puzzlowego pomysłu folię układał w serpentyny, tak aby mieć pewność, iż wszystkie elementy są posiadają miedziany element, który tworzyć będzie przyszły układ zamknięty przewodzący prąd. Niezbędna będzie także ramka na puzzle, także zabezpieczona miedzianą taśmą w narożnikach. To właśnie do ramki przyłączony został następnie kabel oraz stoper. W momencie, w którym wszystkie puzzle zostaną ze sobą połączone ze sobą i stworzą zamknięty obwód, stoper wyłączy się.

Stoper jaki został wykorzystany do stworzenia tego zestawu to Arduino UNO, który wykorzystuje panel dotykowy. Aby móc cieszyć się układaniem puzzli na czas wystarczy wcisnąć START i zacząć dopasowywać elementy w środku ramki. Wraz z zamknięciem obwodu miedzianej taśmy, stoper sam się wyłączy. Jak wygląda to w praktyce można zobaczyć na filmie.

Choć oczywiście własnoręcznie wykonane „puzzle na czas” wymagają czasu, pewnych podstawowych umiejętności elektrycznych oraz pieniędzy na zakup niezbędnych elementów, wydaje się, że taka zabawa warta jest wysiłku. Puzzle można bowiem zamienić na ciekawą zabawę i rywalizację i wcale nie oznacza to rezygnowania z ich tradycyjnej wersji.