Pożegnanie drewnianych puzzli

Puzzle drewniane

II Wojna Światowa sprawiła, iż prężnie i błyskawicznie rozwijające się firmy produkujące i sprzedające tradycyjne, drewniane puzzle mocno ucierpiały. Przez lata wojny oraz przez kilkanaście lat po niej straciły one swoją światową popularność. Po prostu nie opłacało się ich produkować – wzrosła cena zarówno materiałów jak i pensji rzemieślników, którzy je wycinali.

Drewniane puzzlePuzzlomaniacy w latach pięćdziesiątych ratowali się więc coraz lepszej jakości puzzlami z kartonu. Wszystko za sprawą poprawiającej się litografii oraz technik wycinania elementów. Szczególnie zaś popularne stały się puzzle przedstawiające słynne obrazy, które na rynek wprowadziła amerykańska firma Springbook. Jednym z jej najpopularniejszych zestawów była układanka z obrazem Jacksona PollockaKonwergencja. To właśnie ona uznawana i reklamowana była jako najtrudniejsze puzzle świata.

Wraz ze wzrostem sprzedaży tanich, kartonowych puzzli, firmy przywiązane do drewnianych układanek znikały z rynku lub przestawały produkować swoje flagowe produkty. Pod koniec lat pięćdziesiątych spotkało to najsłynniejszych producentów – Parker Brothers, którzy wycofali z oferty serię „Pastime puzzles” kilkanaście lat później ten sam los spotkał firmy Frank Ware of Par, Straus oraz „Victory” – producentów najbardziej popularnych puzzli na Wyspach Brytyjskich.

Na szczęście, po świecie nadal chodzili ludzie kochający puzzle i próbujący przywrócić im dawną świetność. Jednymi z nich byli Steve Richardson oraz Dave Tibberrs, którzy założyli firmę Stace Puzzles, opierającą swoją produkcję na grafikach, które powiązane były ze wycinanym wzorem. W takich okolicznościach powstały trójwymiarowe puzzle, których elementy łączyły się na wiele różnych sposobów – tylko jeden zaś był tym poprawnym.

Te pierwsze luksusowe puzzle – często wykonywane na zamówienia indywidualne – pokazały, że na rynku pozostaje ogromna luka dla odważnych twórców. Luka, która została załatana przez ostatnie dekady, kiedy to produkcja puzzli właściwie odrodziła się na nowo. Drewniane układanki, choć nie tak popularne jak kartonowe, ciągle mają swoich wielbicieli. Produkowane przez znakomitych fachowców, doskonale radzących sobie z cięciem drewna lub przez komputerowe programy sterujące ostrzami, stanowią piękne wspomnienia pierwszych układanek.