Nieskończone puzzle

Nieskończone puzzle

Jak wyglądają puzzle każdy widzi. Od lat pozostają one właściwie niezmienione – drobne kawałki dobrej jakości kartonu, z nadrukowanym lśniącym fragmentem większego obrazu. Obrazu, który po złożeniu wsadzić można w prostokątną ramę i zawiesić na ścianie. Zasadnicza idea puzzli jest więc wciąż taka sama – nawet, gdy nie do końca jesteśmy świadomi, co akurat układamy, jak w przypadku serii Wasgij?.

A jednak, ktoś pokusił się na bardzo odważny krok. Nervous System Studio, amerykańska firma zajmująca się designem, które łączy w swoich produktach naukę, sztukę i technologię, stworzyła niedawno puzzle całkowicie niezwykłe, totalnie wariackie i absolutnie nie do porównania! Chodzi o The Infinity Puzzle (Nieskończone Puzzle), zainspirowane koncepcjami matematycznymi takimi jak teselacja oraz butelka Kleina, które dają możliwość układania ich bez końca na nieskończoną liczbę sposobów!

Rzeczywiście, Nieskończone Puzzle nie przypominają niczego, co wcześniej widzieliście. Elementy zestawów nie posiadają boków ani rogów, nie mają więc żadnego konkretnego kształtu, do którego się dąży i który wyznacza nam ramy puzzli. Niezwykły ich wykrój sprawia natomiast, iż puzzel, który wcześniej został dopasowany do jednego miejsca, można obrócić i przełożyć na drugą stronę układanki. Dzięki temu, praca nad zestawem może nigdy się nie kończyć – elementy można składać na tysiące różnych sposobów, a każdy z nich tworzy niepowtarzalny obraz. Co więcej, dwa osobne zestawy można także połączyć w jedną większą wersję układanki.

U podstaw puzzli leży ta sama zasada geometryczna, którą w 1882 opisał niemiecki matematyk Felix Klein. Jest to rodzaj jednostronnej powierzchni bez brzegu, przypominająca wstęgę Mobiusa – tzw. nieorientowalna rozmaitość dwuwymiarowa. Nervous System Studio koncepcję tą zmodyfikowało w taki sposób, aby możliwe było przeniesienie tego na dwuwymiarowe puzzle.

Nieskończone Puzzle zakupić można w sklepie producenta za 50 dolarów – jak na tak niezwykły zestaw, jest to cena bardzo przystępna. Nervous System Studio przygotował też ich bardziej ekskluzywną wersję, Infinite Galaxy Puzzle, które stworzono na bazie zdjęcia centrum galaktyki, wykonane przez teleskop Hubble’a.