W Karolinie Północnej seniorzy tworzą puzzle!

To, że puzzle mogą stanowić niezwykłe źródło emocji wie każdy, kto próbował choć raz je ułożyć. Jednak te małe kwadratowe elementy z wypustkami mogą być czymś więcej – przekonujemy się o tym za każdym razem, kiedy czytamy inspirującą historię osób wykorzystujących puzzle, aby sprawić, by świat był choć odrobinę lepszym. Nie inaczej jest w przypadku Domu Spokojnej Starości Carolina Meadow i jego niesamowitych pensjonariuszy.

Wszystko zaczęło się od Susan Gaci, Margaret Zircher oraz Billa Devisa – czołowych artystów w ośrodku. Zaprojektowali oraz namalowali oni niezwykły mural poświęcony najbardziej rozpoznawalnym obiektom historycznym oraz kulturowym w Karolinie Północnej. Następnym krokiem była jego zamiana w puzzle z prawdziwego zdarzenia. Podjęła się tego lokalna firma z Winston Salem – Heritage Puzzle, słynąca ze swoich intrygujących projektów zamiany obrazów tworzonych przez mało znanych artystów w układanki.

Karen Everhart, właścicielka Heritage Puzzles od razu zachwyciła się muralem i propozycją artystów, aby zamienić go w puzzle. Doceniła przede wszystkim ponadczasowy charakter obrazu, co sprawia, iż nadają się one tak dla starszych, jak i najmłodszych puzzlomaniaków, dla których układanka ma także zalety edukacyjne.

I tak mural powstały rękoma artystów z domu Carolina Meadows trafił na 550-elementową układankę. Ta jednak nie tylko miała ucieszyć puzzlomaniaków z Karoliny Północnej – jej cel był jeszcze bardziej szczytny! Część zysków uzyskanych ze sprzedaży zestawów został bowiem przeznaczony na rozwój UNC-TV, lokalnej stacji telewizyjnej.

To prawdopodobnie najbardziej innowacyjny sposób na to, aby pokazać talenty artystyczne grupy osób, a także wesprzeć naszą telewizję – opowiada Shannon Vickery, jedna z dyrektorów UNC-TV. Nie tylko ona jednak zachwyca się produktem stworzonym w Domu Spokojnej Starości. Puzzle docenili także lokalni sprzedawcy, którzy dodali zestawy do swojej oferty. Wśród nich jest Muzeum Historii Północnej Karoliny. W samych superlatywach o projekcie rezydentów-artystów wypowiada się także Melissa Krass, zajmująca się w Carolina Meadows sprzedażą.

Jak twierdzi, zestaw cieszy się ogromną popularnością wśród pensjonariuszy Domu przede wszystkim dlatego, iż mieszkańcy Karoliny Północnej są lokalnymi patriotami, z pasją podchodzącymi do swojego historycznego i kulturowego dziedzictwa.

Pozostaje nam więc trzymać kciuki za kolejne sukcesy twórców oraz ich dzieł – historia ta po raz kolejny bowiem udowadnia nam, jak wiele dobrego przychodzi z prostego układania puzzli.